Amerika Ve İtalya'dan Diyarbakır'a Profesörler Geliyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalınca düzenlenen eğitim kurslarında İtalya ve Amerikadan dünyaca ünlü profesörler Eğitim verecek.

Amerika Ve İtalya'dan Diyarbakır'a Profesörler Geliyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalınca düzenlenen eğitim kurslarında İtalya ve Amerikadan dünyaca ünlü profesörler Eğitim verecek.

 

Diyarbakır tarihinde  “Dicle jinekolojik Endoskopi ve Perinatoloji  Eğitim Günleri” çerçevesinde üçüncüsü  düzenlenen ve 13-15 Mart 2015 – 5 Nisan 2015 tarihlerinde yapılacak olan  Laparoskopi ile  jinekoloji Laparoskopi ve Perinatoloji  Eğitim Kursları için  Amerika ve İtalya’dan dünyaca ünlü profesörler geliyor.. 

Dünyaca ünlü profesörler 

Dicle Üniversitesi Hastaneleri  Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Endoskopi Eğitim Direktörü Doç.Dr.Muhammet Erdal Sak, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, miyom, yumurtalık kistleri, çikolata kisti, rahim sarkması, rahim kanseri gibi kadın hastalıklarının görülme oranının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve bölgemizde de hızla artmaktadır. Bu  hastalıkların ameliyatında uyguladığımız yöntem,  halk arasında 'kapalı' ve 'kansız' ameliyat olarak bilinen, 'laparoskopik cerrahi' yöntemidir. Bu yöntem  kadınlara büyük konfor sunmaktadır. İşte bu tür kadın hastalıklarına dikkat çekmek ve dünyaca ünlü jinekolojik Endoskopi Cerrahlarınin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak için  13-15 Mart 2015 tarihleri arasında yapılacak olan Laparoskopi Eğitim Kursu için İtalya’dan Prof. Dr. Fabio Ghezzi , Hindistan dan Prof.Dr. Shailesh Puntambekar, Türkiye’den Prof. Dr. Fatih Şendağ, , 5 Nisan 2015 tarihinde düzenlenecek olan jinekolojik Laparoskopi ve Perinatoloji Eğitim Kursu için de  Amerika Üniversity of Texas Medical Branch’den Prof. Dr. Sami Gökhan Kılıç ve Prof. Dr. Hasan Hamirah eğitim vermek üzere Diyarbakır’a gelecek.” dedi.

 Bu ameliyat konforlu ve daha az riskli 

 Doç. Dr. Erdal Sak, kendilerini kırmayarak davetlerine katıldıkları için dünyaca ünlü  bu Laparoskopi, ve Jinekolojik Endoskopi Perinatoloji cerrahlarına teşekkür ederek,  bu ameliyatlarda gelişen ameliyat yöntemlerini şöyle anlattı, laparoskopik ameliyatlarda  büyük kesi olmadan, yara yeri enfeksiyon ve kanama riskinin daha az olduğunu, yine hastanın hastaneden daha erken taburcu olduğu ve kısırlığa neden olabilen yapışıklıkların laparoskopi de daha az görüldüğünü belirterek; “Ülkemizde ve bölgemizde  'laparoskopik cerrahi yaygınlığı  henüz istenilen rakamlara ulaşamadı. Bu nedenle hedefimiz  laparoskopinin yaygınlaşması ve mümkün olduğunca çok sayıda kadının bu teknikten faydalanmasıdır. Bu nedenle  hekimlerimize yönelik bu kursları düzenlemeye devam edeceğiz. “ şeklinde konuştu.

Kaynak: Dicle Universitesi Hastaneleri Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER