ANKARA (AA) - Medicana International Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mefkure Yalçıner, "eximer laser" uygulamasıyla en fazla 70 saniye kadar kısa sürede kırma kusurlarının ortadan kaldırılabildiğini bildirdi.

Medicana Sağlık Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, halk arasında göz çizdirme olarak bilinen "eximer laser" uygulamasına ilgi günden güne artıyor. Lazer uygulaması 18 yaşını doldurmuş ve ilerleme göstermeyen kırma kusurlarına sahip hastalarda yapılabiliyor.

Ankara’da konut satışları yüzde 20 düştü Ankara’da konut satışları yüzde 20 düştü

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yalçıner, halk arasında "göz çizdirme" olarak bilinen "eximer laser" uygulamasını anlattı. Operasyon kapsamında, lazer ışınıyla gözün saydam tabakasının şeklinin değiştirildiğini belirten Yalçıner, bu yöntemle en yaygın görme bozukluklarından olan ve kırma kusurlarından kaynaklanan miyopi, astigmatizma ve hipermetropinin tedavi edilebildiğini vurguladı.

Kırma kusurlarından kaynaklanan bulanık görme sorunlarının gözlük veya kontakt lensle çözülebildiğine işaret eden Yalçıner, "Gözlük veya kontakt lens kullanımı hastalar için yaşam konforunu olumsuz etkileyen uygulamalardır. Gözlük soğuk havalarda buğulanma yaparak duş, deniz ve havuzda kullanışsız olması nedeniyle insan yaşamını kısıtlar. Kontakt lensin ise takıp çıkarma güçlüğü ve göz enfeksiyonları açısından risk oluşturması gibi olumsuz yönleri vardır." değerlendirmesinde bulundu.

Yalçıner, teknolojideki hızlı gelişmeyle, "excimer laser" uygulamasının kırma kusurlarının kalıcı tedavisinde önemli bir alternatif olarak öne çıktığına dikkati çekti.

Uygulamaya ilginin her geçen gün arttığını belirten Yalçıner, "Yöntem, 18 yaşını doldurmuş ve ilerleme göstermeyen kırma kusurlarına sahip hastalarda uygulanıyor." ifadesini kullandı.

Yalçıner, operasyonun yapılabilmesi için hastanın kornea kalınlığının yeterli olması gerektiğine işaret ederek, sistemik hastalığı olan kişilere lazer uygulaması yapılamadığını bildirdi.

Uygulamanın 'Lasic', 'Prk', 'Smile' ve 'No touch' olmak üzere 4 yöntemle yapıldığı bilgisini veren Yalçıner, şunları kaydetti:

"Excimer laser ile diğer yöntemlerle yapılamayan ince kornealı hastalara da lazer uygulama olanağı doğmuştur. 'No touch excimer laser' ile en fazla 70 saniye kadar kısa sürede kırma kusurları ortadan kaldırılabilmektedir. Hastalar uygulama sonrası 24 saat içinde gözlük veya kontakt lens olmaksızın net görmeye başlamakta ve günlük aktivitelerine dönebilmektedirler."