Tacikistan hükumetinin inanç özgürlüğünü yok sayan yasakçı uygulamalarını kınamak için MAZLUMDER Ankara Şubesi tarafından Tacikistan Ankara Büyükelçiliği önünde basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasını MAZLUMDER Ankara Şube Başkan Yardımcısı Abdurrahman Ünlü, tarafından okundu.

Siirt kentsel dönüşüm 1. etap yıkım çalışmaları durduruldu Siirt kentsel dönüşüm 1. etap yıkım çalışmaları durduruldu

Tacikistan Devleti'ni çağ dışı uygulamadan dönmeye davet ediyoruz diyerek açıklamasını başlayan Ünlü, "Basına yansıyan haberlere göre Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman imzası ile Tacikistan'da başörtüsü, türban ve İslami sembollerin yer aldığı kıyafetlerin kullanımı yasaklanmıştır. Halkının yüzde 99'unun Müslüman olduğu bir ülkede başörtüsünün 'ülke kültürüne yabancı olduğu' gerekçesiyle yasaklanması, üstelik bu karara uymayanların para cezası ile cezalandırılmasını öngören yasa teklifinin kabulü temel hak ve özgürlüklerin açık ihlali olduğu gibi topluma ve ülkeye de hiçbir faydası yoktur. Pratikte toplumu ayrıştıran, inançlı insanları cezalandırmaktan başka bir işe yaramayan, Türkiye'deki 28 Şubat dönemi ve yaslarını çağrıştıran çağ dışı bu uygulaman bir an önce dönülmelidir." dedi.

Son olarak Ünlü, "Yasakların toplumları ileriye taşımak yerine geriye götürdüğünü, kılık kıyafet yasaklarının modernleşmenin bir ölçütü olmadığını, yasaklarla herhangi bir hedefe ulaşmanın mümkün olmadığını hatırlatmak isteriz. MAZLUMDER ve katılımcı kuruluşlar olarak bir dönem Türkiye'de denenen ve toplumu geriye götürmekten ve toplumun enerjisinin boşa harcanmasından başka bir işe yaramayan bu uygulamadan bir önce geri dönülmesini talep ediyoruz. Bu amaçla bugün burada Tacikistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'a hitaben yazmış olduğumuz Tacikistan Cumhuriyeti Devletini bu yanlış uygulamadan acilen dönmeye, inançlara ve temel insan haklarına saygılı bir tutum içinde olmaya davet ediyoruz." ifadelerine yer verdi. (İLKHA)

Kaynak: ilkha