BUEC'den yapılan açıklamaya göre, ödül töreni üniversitenin Güney Kampüsü Albert Long Hall Salonu'nda gerçekleştirildi.

BUEC Yönetim Kurulu Başkanı Kerem Yurtseven, konuşmasında, 60 yıllık tarihinde milyonlarca öğrencinin hayatına dokunan kulübün seneler geçtikçe etki alanını ve çalışma konularını da çağın şartlarına uygun olarak geliştirdiğini ve teknolojiden kariyere, sosyal sorumluluktan sürdürülebilirliğe çeşitli alanlarda çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı.

Boğaziçi Çevre Ödülleri'nin de zihinlerde oluşturduğu kıvılcımların yayılarak daha aydınlık günlerin tohumları olacağını belirten Yurtseven, "Her birimizin bugün atacağı bir adım, daha sürdürülebilir bir yaşam için değiştireceğimiz bir alışkanlığımız, yarın bizleri bekleyen felaketleri önlemenin ilk aşaması. Eğer biz bir elmanın tadını, yunusun sesini, yağmurun ferahlığını sonraki nesillere hikayelerle anlatmak istemiyorsak bu bilinci bugünden kazanmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Boğaziçi Çevre Ödülleri Ekibi Başkanı Sanem Karabıyıklı, çevrenin ve doğanın kendini iyileştirmesine yardım etmek için yürütülen çalışmaların desteklenmesi fikrinden yola çıktıklarını ve bu çalışmaların duyurulmasına katkı sağlamak için ikinci kez ödüllerin verildiğini dile getirdi.

Gecede, 18 kategoride 58 bin 208 halk oyu ve jüri oylarıyla belirlenen yılın çevreci kişileri ve kurumlarına ödülleri verildi.

Siirtli Abbas Dede'nin çocuklarına mirası Orhan Gencebay'ın kasetleri Siirtli Abbas Dede'nin çocuklarına mirası Orhan Gencebay'ın kasetleri

Törende, Yılın Çevre Fotoğrafçısı ödülüne AA foto muhabiri Şebnem Coşkun, Yılın Çevreci Ünlüsü ödülüne Demet Evgar, BUEC Özel Ödülü'ne Nil Karaibrahimgil layık görüldü.

BUEC RePG Teşvik Ödülü İnanç Mechatronics Club'a verilirken Yılın Çevreci Medya Kurumu ödülünü ise Habitat TV aldı.