İSTANBUL (AA) - Garanti BBVA ile İklimsa arasında güneş enerji santrali (GES) yatırımları için iş birliğine gitti.

Sağlık sektörü HİSER Projesi firmaların rekabetçiliğini güçlendiriyor Sağlık sektörü HİSER Projesi firmaların rekabetçiliğini güçlendiriyor

Garanti BBVA'nın açıklamasına göre, banka, iş birliği kapsamında, güneş enerjisinden elektrik üretmek isteyen tüzel müşterilere ve çiftçilere uygun koşullarda kredi imkanı sunuyor.

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Sibel Kaya, bankacılık sektörünün, iklim krizi ile mücadele ve alınacak önlemler açısından dönüştüren gücüyle ön plana çıktığını bildirdi.

Banka olarak iklim krizi ile mücadele kapsamındaki çalışmalara aralıksız devam ettiklerini aktaran Kaya, şu açıklamalarda bulundu:

"Başta KOBİ'ler olmak üzere, tüzel müşterilerimizin ve çiftçilerin yeşil dönüşümüne yönelik GES yatırımları için nakit akışlarına uygun şekilde avantajlı ödeme koşullarıyla yatırım kredisini sağlamak ve finansal sağlıkları için en doğru çözümleri sunabilmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda İklimsa ile önemli bir iş birliğine giderek tüzel müşterilerimizin ve çiftçilerin GES yatırımlarının finansmanında yanlarında olmak amacıyla ticari kredi desteği sunmaya başladık."

Kaya, iş birliğiyle bir yandan müşterilerin daha düşük maliyetlerle temiz enerjiye ulaşmak için yatırım yapmalarına destek olduklarını, diğer yandan ise onların faaliyetlerini düşük karbon ekonomisine uygun şekilde dönüştürmelerine katkıda bulunacaklarını anlattı.

- "Ürün ve hizmetlerimizi düşük karbonlu ekonomiye geçişe uygun şekillendiriyoruz"

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten de iklim krizi ile mücadelede yenilenebilir enerji yatırımlarının ne kadar önemli olduğunun farkında olduklarını belirterek, "Ülkemizin en kritik konulardan biri haline gelen temiz enerji üretimi aynı zamanda bankamızın stratejik önceliği haline gelen sürdürülebilir finans çalışmalarımızın da odağındadır." ifadesini kullandı.

Bu kapsamda bireyselden kurumsala kadar tüm müşterilere çapraz satışlarla sundukları ürün ve hizmetleri düşük karbonlu ekonomiye geçişe uygun olarak şekillendirdiklerini aktaran Akten, şu bilgileri verdi:

"Bugüne kadar yenilenebilir enerji yatırımları için 6 milyar doların üzerinde finansman sağladık. İklimsa ile yaptığımız iş birliğiyle müşterilerimizin karbon emisyonlarını azaltarak kendi yapacakları yatırımlarla yenilenebilir kaynaklardan enerjiye ulaşmasına, Türkiye'nin iklim değişikliği ile mücadelesine ve düşük karbonlu ekonomiye geçişine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemeye, bu alanda yenilikçi çözümlerle öncü rol üstlenmeye devam edeceğiz."

- "Gücümüze güç katmanın mutluluğunu yaşıyoruz"

İklimsa İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Tansu Öztorun ise değerli iş birliklerine imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, Türkiye'nin 67 ilinde GES alanında uçtan uca anahtar teslim faaliyetlerini büyüterek sürdürdüklerini anlattı.

Güneş enerjisi sistemlerinde kurumsal ve bireysel çözümlerle çok geniş bir yelpazede hizmet sunduklarını aktaran Öztorun, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu hizmetlerimizi çok daha geniş kitlelere ulaştırma hedefimizde, Garanti BBVA'nın değerli iş birliğiyle gücümüze güç katmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Güneş enerjisi sistemleri, çevreye dost ve ekonomik tasarruf sağlayan sürdürülebilir çözümler olduğundan bundan sonra pek çok alanda yaygınlaşarak büyümeye devam edecek. Biz de yenilenebilir enerji sistemlerindeki bu önemli potansiyeli değerlendirerek, etki alanımızı daha da büyütecek adımlar atmayı sürdüreceğiz."

Kaynak: aa