Güney Kore'nin hava durumu ajansı yaptığı açıklamada, ülkenin bazı bölgelerinin 200 yılda bir görülen rekor yağışlarla karşı karşıya kaldığını, İçişleri Bakanlığı'nın dört kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Yetkili,  "Üç bölgede, yaklaşık 200 yılda bir görülen yağış miktarı en yüksek seviyede gerçekleşti." dedi.

Meteoroloji Dairesi verilerine göre, Güney Chungcheong'daki Geumsan, Kuzey Chungcheong'daki Chupungnyeong ve Kuzey Jeolla'daki Gunsan olmak üzere üç bölgede, kayıtlara geçen en yoğun saatlik sağanak yağışlar yaşandı.

Güney Chungcheong'daki Nonsan'da bir stüdyo apartman binasını şiddetli yağmur su bastı ve su basmış bir asansörde bir adam öldü.

Ruanda'da Devlet Başkanı Paul Kagame yeniden seçildi Ruanda'da Devlet Başkanı Paul Kagame yeniden seçildi

Seocheon'da bir heyelan sonucu bir ev çöktü ve kurtarma ekipleri evin içinde 70'li yaşlarda bir adamı kalp krizi geçirmiş halde buldu. Hastaneye kaldırıldı ancak öldüğü açıklandı.

Kuzey Chungcheong Eyaletine bağlı Okcheon'da 70'li yaşlardaki bir adam da arabasının taşan bir dereye uçması sonucu hayatını kaybetti.

Güneydeki Daegu kentinde, 60'lı yaşlardaki bir çiftçi de tarlasını incelerken sele kapılması sonucu boğularak hayatını kaybetti.

Kurtarma ekipleri ayrıca Kuzey Chungcheong Eyaletine bağlı Yeongdong'da şiddetli yağış sonucu yaşadığı nakliye konteynerinin hasar görmesi sonucu kaybolan 70'li yaşlardaki bir adamı da arıyor.

Tren işletmecileri, sağanak yağıştan etkilenen güney bölgesini kapsayan bazı seferleri durdurdu.

Güney Kore şu anda yaz muson mevsiminin ortalarını yaşıyor. Ülke, yaz muson döneminde düzenli olarak sel baskınlarına maruz kalıyor.

Bilim insanları, iklim değişikliğinin dünya genelindeki hava olaylarının daha aşırı ve daha sık yaşanmasına neden olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında, ülkede bir alt geçidin sular altında kalması sonucu 10'dan fazla kişi hayatını kaybetmişti. Sular, içindeki araçların kaçmasını engelleyecek kadar hızlı akmıştı.

Güney Kore'de 2022 yılında rekor kıran yağışlar ve seller yaşandı, 11'den fazla kişi hayatını kaybetti. (İLKHA)

Kaynak: ilkha