Dolar ve Euro yeni haftaya düşüşle başladı Dolar ve Euro yeni haftaya düşüşle başladı

İSTANBUL (AA) - İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Mezunlar-Mensuplar Koordinatörlüğü ve Kariyer Geliştirme Merkezi tarafından düzenlenen “Sürdürülebilir Gönüllülük Günü” kapsamında, sivil toplum kuruluşlarında gönüllü çalışmalarda bulunan yöneticiler, öğrenci ve mezunlarla buluştu.

İGÜ'den yapılan açıklamaya göre, etkinliğe, ICF Türkiye, İyiliğe Uçanlar Derneği, Sosyal Ben, Temel İhtiyaçlar Derneği, TEMA, Sağlık İçin Hareket ve Değişim Liderleri Derneği gibi öne çıkan sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri katılım sağladı.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne yönelik çalışmalar yapan üniversite, “Sürdürülebilir Gönüllülük Günü” kapsamında Türkiye’nin öne çıkan sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle öğrenci ve mezunlarını bir araya getirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Temel İhtiyaçlar Derneği Genel Müdürü Nil Tibukoğlu, gönüllülük çalışmaları ile sürdürülebilirlik için neler yapılması gerektiğine değinerek, şunları kaydetti:

“İsraf ve yoksullukla mücadele eden bir derneğiz. İsrafa gidecek ürünleri ihtiyaç sahipleriyle buluşturuyoruz. İsrafı önlemek için 'Gıda Bankacılığı'nı kullanıyoruz ve çözümün de bu olduğunu düşünüyoruz. Her yıl dünyada 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Bunlar enerjide kullanılabilir ama çöpe gidiyor. İsrafı önlemek için planlı üretim yapılmalı. Üretimi azaltarak farkındalık sağlanmalı. Eğer bir şeyi yeniden kullanamıyorsak, geri dönüştürmeliyiz."

Değişim Liderleri Derneği Kurucusu Sema Başol da kendini tanıyan ve toplumun sorunlarına duyarlı genç kadınlar yetiştirmek hedefiyle ilerlediklerini ifade ederek, "Derneğimiz, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 17 amacına yönelik çalışmalar yapıyor. Kendi çevrelerindeki sorunlara çözüm üreten, sosyal sorumluluk projelerine katılmak isteyen genç kadınlara destek veriyoruz." ifadelerini kullandı.

İyiliğe Uçanlar Derneği Kurucu Başkanı Sinem Güldal ise gönüllülük esasına dayalı bir dernek olduklarını ve 5-15 yaş dezavantajlı çocuklara yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

TEMA Örgütlenme ve Saha Yönetimi Bölüm Başkan Yardımcısı Arif Gürel de son dönemdeki ana faaliyetlerinin iklim krizi olduğunu belirterek, doğayı, havayı ve yaşam kalitesini artırmak için herkesi gönüllü olmaya davet etti.

Kaynak: aa