Mehmet Sıtkı Edis İle Röportaj

25.Dönem Milletvekilliği için Ak Parti'den Aday Adayı Olan İş Adamı Mehmet Sıtkı EDİS İle keyifli bir röportaj yaptık. Biz Mehmet Sıtkı EDİS'i yakından tanımaktan çok mutlu olduk, şimdi o keyifli sohbetimizde konuştuklarımızı sizlerle...

08 Mayıs 2018, 22:28
Mehmet Sıtkı Edis İle Röportaj

25.Dönem Milletvekilliği için Ak Parti'den Aday Adayı Olan İş Adamı Mehmet Sıtkı EDİS İle keyifli bir röportaj yaptık. Biz Mehmet Sıtkı EDİS'i yakından tanımaktan çok mutlu olduk, şimdi o keyifli sohbetimizde konuştuklarımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

Midyatgazete.com : Mehmet Sıtkı EDİS Kimdir?
Mehmet Sıtkı EDİS :  1967 yılında Batman’da doğdum. İlköğrenimini Cengiz Topel İlkokulu’nda tamamladım. Batman İmam hatip lisesinde 2 yıl eğitim gördükten sonra memleketim Midyat’a taşındım ve ortaokul eğitimini Midyat’ta tamamladım. Midyat Endüstri Meslek Lisesi’nin ilk mezunlarından olup, lise eğitimini 1984-1985 yılında tamamladım. Halen Mardin Artuklu Üniversitesi Makina bölümünde eğitimime devam etmekteyim. Çalışma hayatım gereği; 9 yıl İstanbul, 4 yıl Gaziantep’te bulundum. 10 yıldır Ankara’nın Çankaya ilçesinde otomotiv ve inşaat sektöründe iş hayatini sürdürmekteyim. Ak Partinin kuruluşu ile siyasi hayatıma başladım. Ak Parti Midyat ilçe Başkanlığı’nın çeşitli kademelerinde görev aldım. 2009-2014 yılları arasında Ak Parti Mardin il Genel Meclisi üyeligi yaptım. Evli ve 3 çocuk babasıyım Arapça,Kürtçe ve Orta derece İngilizce bilmekteyim.

Midyatgazete.com : Siyasetle Nasıl Tanıştınız.?
Mehmet Sıtkı EDİS : Benim siyasi serüvenim Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep İl Kurucu Üyeliğiyle başladı. Çünkü tanıştığım insanlar Yeni Türkiye'nin inşası için kollarını sıvayan, bu yolda ne gerekiyorsa yapmayı göze alan kelle koltukta insanlardı. Türkiye Karanlıktaydı, çıkış yolu arıyordu. Darbelerle geriye gitmiş. Dış güçlerin kumpasıyla parçalanmak isteniyordu. Ekonomi çok kötü durumdaydı, insanlar isyan etmiş, yazar kasalar Başbakanın önüne fırlatıyordu. IMF 'ye büyük bir dış borcumuz vardı. Zamlar ardı ardına geliyor, Ekonomi istikrarsız bir şekilde çöküyordu. Türkiye'nin aydınlık bir güce ihtiyacı vardı.  Bu Siyasi bir oluşumdan çok bir davaydı. O zamanlar bu davaya gönül veren insanlar başarabileceklerini, yeni Türkiye'nin inşasını tamamlayabileceklerini ,Türkiye'yi değiştirebileceklerine inanan insanlardı. Sayıları azdı ama inançları vardı. Ve Siyasete ilgim olmamasına rağmen bu insanlara bende inanmış, gönlümü vermiştim. Artık bende bu davanın ferdi olarak sonuna kadar davamı sürdürmenin kararını vermiştim. Ak Parti Midyat İlçe Başkanlığının çeşitli kademelerinde görev aldıktan sonra 2009 Yerel Seçimlerinde Mardin İl Genel Meclis Üyesi Olarak seçildim. Bu Görevimi 2014 yılına kadar devam ettirdim. En son 2015 Genel Seçimlerinde Mardin Milletvekili Aday Adayı Oldum.

Midyatgazete.com : Aday Adaylığına Nasıl Karar Verdiniz?
Mehmet Sıtkı EDİS: 2001 Yılında inanarak dahil olduğum dava için mevki makam gözetmeden çeşitli kademelerde görev alarak hizmet ettim. 2014 Yerel Seçimlerinde İl Genel Meclis Üyeliğim bitmesine ve yeniden aday olmama rağmen , sırf bu davanın bir eri olarak İlçe Teşkilatımız Midyat Belediye Başkanımız  ile birlikte seçim çalışmalarımızı yaptık. 2015 Seçimlerinde yine partimizin adayı kim olursa olsun aynı çalışmayı yaparak yine davama hizmet etmeyi düşünüyordum. Partide yaptığım çalışmalarda tanıdığım beni destekleyen bir ekibim, İl genel meclis üyeliğinde birlikte çalıştığımız Muhtarlar, Seçim çalışmaları esnasında tanıştığımız bana inanan insanlar, beni yakından tanıyan dostlarım, akrabalarım ve ailem bu seçimlerde Aday Adayı olmamı istedi. Yaptığımız İstişareler sonucu aday adayı olmayı karar verdim.

Midyatgazete.com : Aday Adaylığınız Esnasında Hangi Çalışmalarda Bulundunuz?
Mehmet Sıtkı EDİS : Aday adayı olmaya karar verdikten sonra, hemen ekibimi ve bana inanan insanları toplayarak Midyat'ta bir Seçim Koordinasyon Merkezi Kurduk. Milletvekili Adayı gibi çalışmalarımızı yapmalıydık. Çünkü Seçilip seçilmeden daha önemli bir şey vardı bizim için; Aday olursakta olmazsakta bu Partinin bayraktarlığını yapmaya devam etmeliydik. Güçlü bir ekip kurmuştuk. Ekibimizle hızlı bir şekilde zaman kaybeden çalışmalarımıza başladık. Mehmet Sıtkı EDİS'i tanıtmak için ilk adımı Parti Teşkilatımızlar da attık. Teşkilatlarımızı Ayrı ayrı ziyaret ettik. Özellikle Midyat'taki İlçe Başkanımız Melih GÜNEŞTAN, Kadın Kolları Başkanımız Neşe ERGEN ve Gençlik Kolları Başkanımız Atilla YARIŞ  ve yönetimleriyle yakından bir araya geldik. Çünkü Aday İle teşkilat koordineli olarak çalışmalıydı, kendimizi onlara sevdirmeyi başardık. Hızımızı kaybetmeden Mardin genelinde bütün teşkilatlarımızı ziyaret ettik. Eş zamanlı olarak Sosyal Medya ve İnternet'te de kendimizi tanıttık. Bugün itibariyle Facebook sayfamızı beğenen kullanıcı sayısı 12.050. Yaptığımız bütün ziyaretler esnasında hoşgörülü davrandık. İnsanlara hep şunu söyledik, Aday olmak önemli değil teşkilattan gelen biri olarak aday olursamda olmazsamda yine seçim çalışmalarında bu davanın eri olarak, bu partinin bayraktarı olarak seçime kadar adaymış gibi çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bugün Seçime çok az bir zaman kaldı ve nitekim aday olarak seçilmemize rağmen sahadayız ve adaymışız gibi diğer Aday arkadaşlarımız ile birlikte, Ak İcraatlarımızı anlatıp, halkımızın desteğini almak için çalışmaya devam ediyoruz.

Midyatgazete.com : Aday Olmuş Olsaydınız Mardin İle İlgili Projeleriniz Nelerdi, Neler Yapmak İsterdiniz?
Mehmet Sıtkı EDİS : İnsanlar yaşayarak deneyim kazanır. Mardin buram buram tarih kokan bir çok etnik kökenin birlikte yaşadığı bir kent. Huzur ve kardeşlik içinde yaşamak bizim kültürümüzde var. Dünya çapında bakınca yaşam tarzı tarihi ile dünya turistlerini çekebilecek el sanatlarından, sanayisine , ticaretine, kocaman bir şehir. Ak Parti ile bugüne kadar il genel meclisinde ilimizin her köyüne ilçesine elimizden gelen hizmeti sunduk. Şimdide Mardin'i Güneydoğuda olduğu için ötelenen değil, çözüm süreci ile birlikte Türkiye'nin bir çok turistlik kentlerinden biri olmasını sağlamak istiyoruz. Mardin'i milletimizin ve dünyanın tanıyacağı bir şehir haline getirmek istiyoruz.

Özellikle gençler ve çocuklar üzerine geliştirebilecekleri projeler ile yola çıktık. Mardin'in maalesef halen elektrik, altyapı sorunu var. Buna benzer bir çok sorun. Bizde istiyoruz, ki Mardin'i  Mardin'li anlıyor ve Mardin'den Ankara'ya gidince Mardin'i unutmadan, Mardin'e hizmet edebilecek bir yapı ile halkımızın oyuna talibiz.  Mardin'de tek engelli çocuğu olan baba ben değilim. Engelliler üzerine yapacağımız projeler ile şehirlerde uygulanan yaşam tarzını ilimizde de uygulayacağız. Engelliler, çocuklar ve gençler üzerine projeler hazırlamıştık, hazırladığımız bu projeler 2023 Vizyonuna yakışan gençliğin yeni ilim, bilim ve siyasi olarak önünü açabilecek projelerdi.  

Türkiye'nin çözüm sürecini bölge halkına doğru anlatılması gerektiğine inanıyorduk. Bu Süreç Mardin'e de doğru anlatılmalı. Çözüm Süreci Tüm doğu illerinde olduğu gibi Mardin'e de yatırım ve diğer şehirlerle eş değer hizmet gelebilecek. Yaşam standartları yükselebilecek.

Midyatgazete.com : Az Önce Gençler İle İlgili Projeler Yapmak İstediğinizi Özellikle Vurguladınız, Bu Konuyla İlgili daha önce çalışmalarda bulundunuz mu?
Mehmet Sıtkı EDİS : Midyat'ta çok aktif ve gençliğini iyi yönde değerlendiren, kahvehane köşelerinde zaman kaybetmektense gençliğini güzel zamanlarda kullanmak ve gençleri de bu yöne çekmek için emek harcayan bir dernek var. 2009 yılında kurulan Midyat Genç Kalemler Derneği'ni değerli iki dostum Fatih MARAL ve Halil POLAT kurdu. Geçmişte bu dernek çok güzel işlere imza attı. Aile ve Gençlik eğitimi üzerine konferanslar verdi, bir çok yardıma muhtaç aileye yardım kolileri ulaştırdı, köy okullarına kütüphane kurdu. Bu dernekle birlikte güzel çalışmalar yaptık. Fırsat bulduğum zamanlarda bizzat onlarla birlikte bu çalışmalara katıldım ve destekledim. Sağ olsunlar bir gün bana sürpriz bir jestle bu Derneğin Onursal Başkanı Ünvanını verdiler.

Gençleri Seviyorum ve onlarla zaman geçirmekten hoşlanıyorum. Bir şeye karar verdiğimde  gençlerin fikirlerini alırım. Gençliğin dinamizmini kullanmalıyız. Gençlerimizin elinden tutmalı. Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK'İN ifade ettiği gibi "  Meclisinde " Hakimiyet ALLAH'ındır " Yazısına hasret çeken bir gençlik..!  " böyle bir gençliğe ihtiyacımız var.

Midyatgazete.com : Son Olarak Neler Söylemek İstersiniz?
Mehmet Sıtkı EDİS : 7 Haziranda Seçime giriyoruz. İnşallah partimiz halkın desteğiyle yeni bir başarı daha elde ederek , yeni hükümeti kuracaktır. Bunun için Mardin'de de özverili bir seçim çalışması içerisindeyiz. Çok değerli bir il başkanımız var. Bahattin UNCU. Bahattin Başkan, davayı benimsemiş çalışmalarını yaparken teşkilatın bütün birimleriyle koordineli çalışan küskünleri partiye yeniden kazandırmak için özveri ile çalışıyor. Çalışmalarımız esnasında dikkatimi çeken Adaylar Arasında çok ciddi çalışan bir isim daha var, Mardin'e geçmiş görevlerinde de bir çok katkısı bulunan Milletvekili adayımız Abdullah ERİN. Abdullah bey , durmadan çalışıyor, yoğun tempo ile. Temsiliyet yetkisini en iyi ifa edebilecek adaylarımızdan biri. Diğer adaylarımızda çalışıyor. Bizde aday seçilmemize rağmen davamıza sadık kalarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. 7 Haziranda Zafer yine Ak Parti'nin olacaktır. Midyatgazete.com ekibine bana zaman ayırdığı için çok teşekkür ederim. 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
Midyatgazete.com'un En Çok Hangi Hizmetinden Faydalanıyorsunuz?
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 14 37
2. Galatasaray 14 37
3. Beşiktaş 14 26
4. Kayserispor 14 26
5. A.Demirspor 14 23
6. Trabzonspor 14 23
7. Kasımpasa 14 21
8. Rizespor 14 21
9. Antalyaspor 14 20
10. Hatayspor 14 18
11. Karagümrük 14 17
12. Ankaragücü 14 17
13. Sivasspor 14 15
14. Gaziantep FK 14 15
15. Konyaspor 14 14
16. Pendikspor 14 13
17. Başakşehir 14 12
18. Samsunspor 14 11
19. Alanyaspor 14 11
20. İstanbulspor 14 8
Takımlar O P
1. Eyüpspor 14 36
2. Kocaelispor 14 29
3. Bandırmaspor 14 26
4. Göztepe 14 26
5. Bodrumspor 14 24
6. Gençlerbirliği 14 24
7. Sakaryaspor 14 23
8. Ahlatçı Çorum FK 14 20
9. Keçiörengücü 14 19
10. Erzurumspor 14 18
11. Manisa FK 14 17
12. Boluspor 14 16
13. Ümraniye 14 15
14. Adanaspor 14 15
15. Şanlıurfaspor 14 14
16. Pendikspor 0 0
17. Tuzlaspor 14 12
18. Giresunspor 14 9
19. Altay 14 5
Takımlar O P
1. Arsenal 14 33
2. Liverpool 14 31
3. M.City 14 30
4. Aston Villa 14 29
5. Tottenham 14 27
6. Newcastle 14 26
7. M. United 14 24
8. Brighton 14 22
9. West Ham United 14 21
10. Chelsea 14 19
11. Brentford 14 19
12. Crystal Palace 14 16
13. Wolves 14 15
14. Fulham 14 15
15. Nottingham Forest 14 13
16. Bournemouth 14 13
17. Luton Town 14 9
18. Everton 14 7
19. Burnley 14 7
20. Sheffield United 14 5
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 38
2. Girona 15 38
3. Barcelona 15 34
4. Atletico Madrid 14 31
5. Athletic Bilbao 15 28
6. Real Sociedad 15 26
7. Real Betis 15 25
8. Las Palmas 15 21
9. Valencia 15 19
10. Getafe 15 19
11. Rayo Vallecano 15 19
12. Villarreal 15 16
13. Deportivo Alaves 15 16
14. Osasuna 15 15
15. Sevilla 14 13
16. Cadiz 15 12
17. Mallorca 15 11
18. Celta Vigo 15 9
19. Granada 15 7
20. Almeria 15 4
Günün Karikatürü Tümü