Mehmet Sıtkı Edis İle Röportaj

25.Dönem Milletvekilliği için Ak Parti'den Aday Adayı Olan İş Adamı Mehmet Sıtkı EDİS İle keyifli bir röportaj yaptık. Biz Mehmet Sıtkı EDİS'i yakından tanımaktan çok mutlu olduk, şimdi o keyifli sohbetimizde konuştuklarımızı sizlerle...

08 Mayıs 2018, 22:28
Mehmet Sıtkı Edis İle Röportaj

25.Dönem Milletvekilliği için Ak Parti'den Aday Adayı Olan İş Adamı Mehmet Sıtkı EDİS İle keyifli bir röportaj yaptık. Biz Mehmet Sıtkı EDİS'i yakından tanımaktan çok mutlu olduk, şimdi o keyifli sohbetimizde konuştuklarımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

Midyatgazete.com : Mehmet Sıtkı EDİS Kimdir?
Mehmet Sıtkı EDİS :  1967 yılında Batman’da doğdum. İlköğrenimini Cengiz Topel İlkokulu’nda tamamladım. Batman İmam hatip lisesinde 2 yıl eğitim gördükten sonra memleketim Midyat’a taşındım ve ortaokul eğitimini Midyat’ta tamamladım. Midyat Endüstri Meslek Lisesi’nin ilk mezunlarından olup, lise eğitimini 1984-1985 yılında tamamladım. Halen Mardin Artuklu Üniversitesi Makina bölümünde eğitimime devam etmekteyim. Çalışma hayatım gereği; 9 yıl İstanbul, 4 yıl Gaziantep’te bulundum. 10 yıldır Ankara’nın Çankaya ilçesinde otomotiv ve inşaat sektöründe iş hayatini sürdürmekteyim. Ak Partinin kuruluşu ile siyasi hayatıma başladım. Ak Parti Midyat ilçe Başkanlığı’nın çeşitli kademelerinde görev aldım. 2009-2014 yılları arasında Ak Parti Mardin il Genel Meclisi üyeligi yaptım. Evli ve 3 çocuk babasıyım Arapça,Kürtçe ve Orta derece İngilizce bilmekteyim.

Midyatgazete.com : Siyasetle Nasıl Tanıştınız.?
Mehmet Sıtkı EDİS : Benim siyasi serüvenim Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziantep İl Kurucu Üyeliğiyle başladı. Çünkü tanıştığım insanlar Yeni Türkiye'nin inşası için kollarını sıvayan, bu yolda ne gerekiyorsa yapmayı göze alan kelle koltukta insanlardı. Türkiye Karanlıktaydı, çıkış yolu arıyordu. Darbelerle geriye gitmiş. Dış güçlerin kumpasıyla parçalanmak isteniyordu. Ekonomi çok kötü durumdaydı, insanlar isyan etmiş, yazar kasalar Başbakanın önüne fırlatıyordu. IMF 'ye büyük bir dış borcumuz vardı. Zamlar ardı ardına geliyor, Ekonomi istikrarsız bir şekilde çöküyordu. Türkiye'nin aydınlık bir güce ihtiyacı vardı.  Bu Siyasi bir oluşumdan çok bir davaydı. O zamanlar bu davaya gönül veren insanlar başarabileceklerini, yeni Türkiye'nin inşasını tamamlayabileceklerini ,Türkiye'yi değiştirebileceklerine inanan insanlardı. Sayıları azdı ama inançları vardı. Ve Siyasete ilgim olmamasına rağmen bu insanlara bende inanmış, gönlümü vermiştim. Artık bende bu davanın ferdi olarak sonuna kadar davamı sürdürmenin kararını vermiştim. Ak Parti Midyat İlçe Başkanlığının çeşitli kademelerinde görev aldıktan sonra 2009 Yerel Seçimlerinde Mardin İl Genel Meclis Üyesi Olarak seçildim. Bu Görevimi 2014 yılına kadar devam ettirdim. En son 2015 Genel Seçimlerinde Mardin Milletvekili Aday Adayı Oldum.

Midyatgazete.com : Aday Adaylığına Nasıl Karar Verdiniz?
Mehmet Sıtkı EDİS: 2001 Yılında inanarak dahil olduğum dava için mevki makam gözetmeden çeşitli kademelerde görev alarak hizmet ettim. 2014 Yerel Seçimlerinde İl Genel Meclis Üyeliğim bitmesine ve yeniden aday olmama rağmen , sırf bu davanın bir eri olarak İlçe Teşkilatımız Midyat Belediye Başkanımız  ile birlikte seçim çalışmalarımızı yaptık. 2015 Seçimlerinde yine partimizin adayı kim olursa olsun aynı çalışmayı yaparak yine davama hizmet etmeyi düşünüyordum. Partide yaptığım çalışmalarda tanıdığım beni destekleyen bir ekibim, İl genel meclis üyeliğinde birlikte çalıştığımız Muhtarlar, Seçim çalışmaları esnasında tanıştığımız bana inanan insanlar, beni yakından tanıyan dostlarım, akrabalarım ve ailem bu seçimlerde Aday Adayı olmamı istedi. Yaptığımız İstişareler sonucu aday adayı olmayı karar verdim.

Midyatgazete.com : Aday Adaylığınız Esnasında Hangi Çalışmalarda Bulundunuz?
Mehmet Sıtkı EDİS : Aday adayı olmaya karar verdikten sonra, hemen ekibimi ve bana inanan insanları toplayarak Midyat'ta bir Seçim Koordinasyon Merkezi Kurduk. Milletvekili Adayı gibi çalışmalarımızı yapmalıydık. Çünkü Seçilip seçilmeden daha önemli bir şey vardı bizim için; Aday olursakta olmazsakta bu Partinin bayraktarlığını yapmaya devam etmeliydik. Güçlü bir ekip kurmuştuk. Ekibimizle hızlı bir şekilde zaman kaybeden çalışmalarımıza başladık. Mehmet Sıtkı EDİS'i tanıtmak için ilk adımı Parti Teşkilatımızlar da attık. Teşkilatlarımızı Ayrı ayrı ziyaret ettik. Özellikle Midyat'taki İlçe Başkanımız Melih GÜNEŞTAN, Kadın Kolları Başkanımız Neşe ERGEN ve Gençlik Kolları Başkanımız Atilla YARIŞ  ve yönetimleriyle yakından bir araya geldik. Çünkü Aday İle teşkilat koordineli olarak çalışmalıydı, kendimizi onlara sevdirmeyi başardık. Hızımızı kaybetmeden Mardin genelinde bütün teşkilatlarımızı ziyaret ettik. Eş zamanlı olarak Sosyal Medya ve İnternet'te de kendimizi tanıttık. Bugün itibariyle Facebook sayfamızı beğenen kullanıcı sayısı 12.050. Yaptığımız bütün ziyaretler esnasında hoşgörülü davrandık. İnsanlara hep şunu söyledik, Aday olmak önemli değil teşkilattan gelen biri olarak aday olursamda olmazsamda yine seçim çalışmalarında bu davanın eri olarak, bu partinin bayraktarı olarak seçime kadar adaymış gibi çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bugün Seçime çok az bir zaman kaldı ve nitekim aday olarak seçilmemize rağmen sahadayız ve adaymışız gibi diğer Aday arkadaşlarımız ile birlikte, Ak İcraatlarımızı anlatıp, halkımızın desteğini almak için çalışmaya devam ediyoruz.

Midyatgazete.com : Aday Olmuş Olsaydınız Mardin İle İlgili Projeleriniz Nelerdi, Neler Yapmak İsterdiniz?
Mehmet Sıtkı EDİS : İnsanlar yaşayarak deneyim kazanır. Mardin buram buram tarih kokan bir çok etnik kökenin birlikte yaşadığı bir kent. Huzur ve kardeşlik içinde yaşamak bizim kültürümüzde var. Dünya çapında bakınca yaşam tarzı tarihi ile dünya turistlerini çekebilecek el sanatlarından, sanayisine , ticaretine, kocaman bir şehir. Ak Parti ile bugüne kadar il genel meclisinde ilimizin her köyüne ilçesine elimizden gelen hizmeti sunduk. Şimdide Mardin'i Güneydoğuda olduğu için ötelenen değil, çözüm süreci ile birlikte Türkiye'nin bir çok turistlik kentlerinden biri olmasını sağlamak istiyoruz. Mardin'i milletimizin ve dünyanın tanıyacağı bir şehir haline getirmek istiyoruz.

Özellikle gençler ve çocuklar üzerine geliştirebilecekleri projeler ile yola çıktık. Mardin'in maalesef halen elektrik, altyapı sorunu var. Buna benzer bir çok sorun. Bizde istiyoruz, ki Mardin'i  Mardin'li anlıyor ve Mardin'den Ankara'ya gidince Mardin'i unutmadan, Mardin'e hizmet edebilecek bir yapı ile halkımızın oyuna talibiz.  Mardin'de tek engelli çocuğu olan baba ben değilim. Engelliler üzerine yapacağımız projeler ile şehirlerde uygulanan yaşam tarzını ilimizde de uygulayacağız. Engelliler, çocuklar ve gençler üzerine projeler hazırlamıştık, hazırladığımız bu projeler 2023 Vizyonuna yakışan gençliğin yeni ilim, bilim ve siyasi olarak önünü açabilecek projelerdi.  

Türkiye'nin çözüm sürecini bölge halkına doğru anlatılması gerektiğine inanıyorduk. Bu Süreç Mardin'e de doğru anlatılmalı. Çözüm Süreci Tüm doğu illerinde olduğu gibi Mardin'e de yatırım ve diğer şehirlerle eş değer hizmet gelebilecek. Yaşam standartları yükselebilecek.

Midyatgazete.com : Az Önce Gençler İle İlgili Projeler Yapmak İstediğinizi Özellikle Vurguladınız, Bu Konuyla İlgili daha önce çalışmalarda bulundunuz mu?
Mehmet Sıtkı EDİS : Midyat'ta çok aktif ve gençliğini iyi yönde değerlendiren, kahvehane köşelerinde zaman kaybetmektense gençliğini güzel zamanlarda kullanmak ve gençleri de bu yöne çekmek için emek harcayan bir dernek var. 2009 yılında kurulan Midyat Genç Kalemler Derneği'ni değerli iki dostum Fatih MARAL ve Halil POLAT kurdu. Geçmişte bu dernek çok güzel işlere imza attı. Aile ve Gençlik eğitimi üzerine konferanslar verdi, bir çok yardıma muhtaç aileye yardım kolileri ulaştırdı, köy okullarına kütüphane kurdu. Bu dernekle birlikte güzel çalışmalar yaptık. Fırsat bulduğum zamanlarda bizzat onlarla birlikte bu çalışmalara katıldım ve destekledim. Sağ olsunlar bir gün bana sürpriz bir jestle bu Derneğin Onursal Başkanı Ünvanını verdiler.

Gençleri Seviyorum ve onlarla zaman geçirmekten hoşlanıyorum. Bir şeye karar verdiğimde  gençlerin fikirlerini alırım. Gençliğin dinamizmini kullanmalıyız. Gençlerimizin elinden tutmalı. Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK'İN ifade ettiği gibi "  Meclisinde " Hakimiyet ALLAH'ındır " Yazısına hasret çeken bir gençlik..!  " böyle bir gençliğe ihtiyacımız var.

Midyatgazete.com : Son Olarak Neler Söylemek İstersiniz?
Mehmet Sıtkı EDİS : 7 Haziranda Seçime giriyoruz. İnşallah partimiz halkın desteğiyle yeni bir başarı daha elde ederek , yeni hükümeti kuracaktır. Bunun için Mardin'de de özverili bir seçim çalışması içerisindeyiz. Çok değerli bir il başkanımız var. Bahattin UNCU. Bahattin Başkan, davayı benimsemiş çalışmalarını yaparken teşkilatın bütün birimleriyle koordineli çalışan küskünleri partiye yeniden kazandırmak için özveri ile çalışıyor. Çalışmalarımız esnasında dikkatimi çeken Adaylar Arasında çok ciddi çalışan bir isim daha var, Mardin'e geçmiş görevlerinde de bir çok katkısı bulunan Milletvekili adayımız Abdullah ERİN. Abdullah bey , durmadan çalışıyor, yoğun tempo ile. Temsiliyet yetkisini en iyi ifa edebilecek adaylarımızdan biri. Diğer adaylarımızda çalışıyor. Bizde aday seçilmemize rağmen davamıza sadık kalarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. 7 Haziranda Zafer yine Ak Parti'nin olacaktır. Midyatgazete.com ekibine bana zaman ayırdığı için çok teşekkür ederim. 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11
açık
Günün Anketi Tümü
Midyatgazete.com'un En Çok Hangi Hizmetinden Faydalanıyorsunuz?
Namaz Vakti 18 Nisan 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 32 87
2. Fenerbahçe 32 85
3. Trabzonspor 32 52
4. Beşiktaş 32 48
5. Rizespor 32 48
6. Başakşehir 32 46
7. Kasımpasa 32 46
8. Sivasspor 32 44
9. Antalyaspor 32 42
10. Alanyaspor 32 42
11. A.Demirspor 32 40
12. Samsunspor 32 38
13. Ankaragücü 32 37
14. Kayserispor 32 37
15. Konyaspor 32 36
16. Hatayspor 32 33
17. Gaziantep FK 32 31
18. Karagümrük 32 30
19. Pendikspor 32 30
20. İstanbulspor 32 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 30 68
2. Göztepe 30 60
3. Kocaelispor 30 52
4. Ahlatçı Çorum FK 30 52
5. Sakaryaspor 30 51
6. Bodrumspor 30 49
7. Boluspor 30 46
8. Bandırmaspor 30 46
9. Gençlerbirliği 30 44
10. Erzurumspor 30 41
11. Keçiörengücü 30 36
12. Şanlıurfaspor 30 34
13. Ümraniye 30 34
14. Manisa FK 30 33
15. Tuzlaspor 30 32
16. Adanaspor 30 32
17. Altay 30 15
18. Giresunspor 30 7
Takımlar O P
1. M.City 32 73
2. Arsenal 32 71
3. Liverpool 32 71
4. Aston Villa 33 63
5. Tottenham 32 60
6. Newcastle 32 50
7. M. United 32 50
8. West Ham United 33 48
9. Chelsea 31 47
10. Brighton 32 44
11. Wolves 32 43
12. Fulham 33 42
13. Bournemouth 32 42
14. Crystal Palace 32 33
15. Brentford 33 32
16. Everton 32 27
17. Nottingham Forest 33 26
18. Luton Town 33 25
19. Burnley 33 20
20. Sheffield United 32 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 31 78
2. Barcelona 31 70
3. Girona 31 65
4. Atletico Madrid 31 61
5. Athletic Bilbao 31 57
6. Real Sociedad 31 50
7. Valencia 31 47
8. Real Betis 31 45
9. Villarreal 31 39
10. Getafe 31 39
11. Osasuna 31 39
12. Las Palmas 31 37
13. Sevilla 31 34
14. Deportivo Alaves 31 32
15. Mallorca 31 31
16. Rayo Vallecano 31 31
17. Celta Vigo 31 28
18. Cadiz 31 25
19. Granada 31 17
20. Almeria 31 14
Günün Karikatürü Tümü