İSTANBUL (AA) - Sanofi Türkiye, Teknopark İstanbul ve Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık ve İlaç Teknoloji Merkezi ile iş birliği yaptı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, sağlıkta küresel rekabetçiliğin ve inovasyon ekosisteminin güçlendirilmesine önayak olan Türkiye merkezli çok paydaşlı girişimcilik platformu PharmUp Hub, yeni iş birlikleriyle büyümeye devam ediyor.

Sanofi Türkiye ve Teknopark İstanbul stratejik iş birliğinin temel ilkesi; bilgi, deneyim, altyapı ve yetenek havuzlarının karşılıklı kullanımına dayanıyor ve sürekli gelişen bir iş ortaklığı modeli oluşturulması hedefleniyor.

İş birliği kapsamında Sanofi Türkiye, Teknopark İstanbul'un Kuluçka Merkezi Cube Incubation'ın hizmetlerinden faydalanabilecek, Cube Incubation'ın açık inovasyon programından da yararlanarak sağlık sektörü ile ilgili yenilikçi iş fikirlerine ve girişimcilere öncelikli erişebilecek.

Teknopark İstanbul, Sanofi Türkiye'nin ihtiyaç duyabileceği girişim özelliklerinin belirlenmesine ve başvuran girişimlerin değerlendirilmesine destek olacak. Teknopark İstanbul ayrıca, Sanofi Türkiye'nin seçeceği girişimlere altyapı imkanı, ofis desteği ve mentorluk hizmeti de sunacak.

İki şirket arasında başlayan iş birliği süreci, teknoparkların, uydu ve ortak kuluçkaların, farklı vakıfların, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na bağlı şirketlerin ve özel sektörün katılımıyla genişleyerek etkin yönetim sistemi, yetenek havuzu, sürekli erişim, bilgi ve deneyim paylaşımı konularında artarak devam edecek.

- Üniversite iş birlikleriyle güçleniyor

Sanofi Türkiye ve LHUSTEK arasında imzalanan iş birliği kapsamında ise PharmUp Hub girişimcileri, üniversitenin laboratuvarları, atölyeleri ve diğer çalışma alanlarından yararlanabilecek.

Ayrıca Sanofi Türkiye ve LHUSTEK, yurt içi ve yurt dışı kaynaklı hibe programlarında, özellikle Erasmus Plus ve Horizon Europe (Ufuk Avrupa) programı başvurularında proje ortaklığı yapabilecek veya oluşturulan proje konsorsiyumlarında partner olarak yer alabilecek.

Bununla birlikte LHUSTEK, biyoteknoloji, nanoteknoloji, giyilebilir teknolojiler, tıbbi cihaz, drone/İHA, yapay zeka, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, konvensiyonel ilaç, genetik, sağlık ve ilaç yazılımları ile benzeri alanlarda girişimcilere yönelik olarak inovasyona dayalı girişimcilik yarışmaları, sprint, tasarım maratonu, hackathon, ön kuluçka eğitimleri ve sağlık alanlarında yol haritasının planlanmasını sağlayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sanofi Türkiye Ülke Başkanı ve Sanofi Türkiye, Afrika ve Orta Doğu Temel Ürünler Başkanı  Cem Öztürk, PharmUp Hub platformuna dahil olan tüm partnerleriyle disiplinler arası bir inovasyon ekosistemi oluşturarak sağlık girişimcilerinin kuluçka evresinden pazara erişimine kadar tüm gelişim süreçlerini desteklemeyi hedeflediklerini aktardı.

Öztürk, "Bunu yaparken de hasta ihtiyaçlarını odağımıza alarak, yönetişim, sağlık finansmanı, teknoloji ve veri yönetimi gibi pek çok alanda karşılıklı uzmanlıklarımızı ve tecrübelerimizi paylaşabileceğiz. Teknopark İstanbul ve LHUSTEK ile yaptığımız bu iş birliğinin, sağlık sektöründe katma değerli inovasyon ve teknoloji tabanlı projelerin hayata geçmesinde önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Türkiye'de derin teknoloji girişimciliğinin gelişmesine katkı sunacağız"

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu da Türkiye girişimcilik ekosisteminin gelişmesi, yerli ve milli teknoloji markalarının doğup büyümesi için gayret gösterdiklerini, elde ettikleri büyük başarıların arkasında inançla yapılan yoğun çalışmaların yattığını belirterek, şu görüşleri aktardı:

Altında yükseliş kaçınılmaz Altında yükseliş kaçınılmaz

"Türkiye'nin gelecek vizyonuna hizmet eden şirketler ile yaptığımız bu gibi anlaşmalar bizi son derece gururlandırıyor. Sanofi ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği ile sağlık girişimciliği ekosisteminin ihtiyaç duyduğu altyapıları dünya standartlarında sağlayarak, seçilecek girişimcilere altyapı imkanı, ofis desteği ve mentorluk hizmeti sunacağız. Karşılıklı tecrübe paylaşımının yanı sıra girişimci firmalarımız ve bilim insanlarımız projelerini hızlı bir şekilde hayata geçirebilecek. Sanofi ile yaptığımız bu heyecan verici iş birliği ile Türkiye'de derin teknoloji girişimciliğinin gelişmesine katkı sunacağız."

Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık ve İlaç Teknoloji Merkezi (LHUSTEK) Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent Gümüşel de LHUSTEK olarak, girişimcilik ekosistemine bir yılı aşkın süredir katkı sağladıklarını aktararak, "Sağlık alanında tematik bir üniversite olan Lokman Hekim Üniversitesi'nde kısa süre içerisinde çok önemli işler başardık. En çok önem atfettiğimiz işlerden birisi de LHUSTEK'in faaliyete geçirilmesi oldu. Girişimcilik ekosisteminin dinamiklerini iyi biliyor ve bu dinamiklere uygun olarak adımlar atıyoruz. Bugün Sanofi Türkiye ile birlikte sağlık ve ilaç ekosisteminin gelişimine yönelik büyük bir adım attık. Sanofi Türkiye ekibinin know how'u ile LHUSTEK'in bilgi, birikim ve deneyimlerini bir araya getiren protokolü büyük bir mutluluk ile imzaladık. Birlikte oluşturacağımız Hub ile sağlık ve ilaç alanındaki girişimcilik ekosistemini birlikte ilerleteceğiz ve ihtiyacımız olan sağlık teknolojilerini hızlı bir şekilde ülkemize kazandıracağız. Girişimcileri ülkemizin başkentinde, LHUSTEK'te görebilmekten büyük mutluluk duyacağız." ifadelerini kullandı.

Kaynak: aa