Sıcaklık seviyesinin yüksek olduğu bölgelerde özellikle nehir ve göletlerde yaşanabilecek boğulma vakalarına karşı dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili uyarılarda bulunan Yüzme Antrenörü Ahmet Pözüt, yüzme bilinse dahi tehlikeli ve yasak olan yerlerden uzak durulması uyarısında bulundu.

"Tehlikeli ve yasaklı olan bölgelerden uzak durulmalı"

HÜDA PAR'lı Mehmet Karaaslan sevenleri tarafından dualarla anıldı HÜDA PAR'lı Mehmet Karaaslan sevenleri tarafından dualarla anıldı

Tehlikeli ve yasak yerlerde suya girilmemesi gerektiğini belirten Antrenör Ahmet Pözüt, "Son zamanlarda ne yazık ki olumsuz haberler almaktayız. Her sene bu vakalar sürekli meydana geliyor. Bu konuda toplumumuzu, insanlarımızı uyarmaya çalışıyoruz. Özellikle nehir kenarlarından, yüzmeye yasaklı olan bölgelerden, göletlerden ve kum ocaklarının çalışma alanlarından uzak durulmalı. Bu alanlarda serinlemek için suya girilmesi, tehlike arz etmektedir. Bu saydığımız alanlarda yüzme bilen kişiler dahi bazen zorlanabiliyorlar. Bu konuda dikkat edilmeli. Bölgemiz çok sıcak, insanlarımız da serinlemek için suya girmek istiyor. Fakat çok dikkatli olunmalı.  Nehirde ya da suda boğulmak üzere olan bir kişiyi gördüğümüzde, müdahale edecek olan kişinin yüzme bilen ve eğitimini almış birisi olması gerekiyor. Yapılacak olan ilk müdahaleden önce kendi can güvenliğini almalı. Can güvenliğini aldıktan sonra suda boğulmak üzere olan kişinin önünden değil de arkasından yaklaşıp sakince onu sudan çıkarmaya çalışmamız gerekiyor. Boğulan kişi can haliyle çırpındığı için arkasından yaklaşmadığımızda cankurtaran olan kişiyi de boğabilir. Eğer müdahale edeceksek, eğitimli olmamız gerekiyor. Boğulan kişiyi sudan çıkardığımızda ilk önce ilk yardımın ABC'si olan müdahaleleri yapmamız lazım. Bunlar kontrol ettikten sonra sağlık ekiplerine haber verilir ve sonraki aşamada eğer gerekli ise temel yaşam desteğine geçilir." ifadelerini kullandı.

Cankurtaranların olduğu havuzlarda yüzmenin daha güvenli olduğunu ifade eden Pözüt, "Boğulma vakalarını engellemek için önlemler alınabilir. Gençlik Spor Bakanlığı'nın ve belediyelerin belli yerlerde havuzları var. Buralarda cankurtaranlar olduğu için yüzülebilir. Bazı yerlerde cankurtaranlar, özel yüzme eğitimleri de vermektedir. Serinlemek amacıyla en azından havuzların olduğu, cankurtaranların olduğu bölgelerde yüzmek ve yüzme eğitimi almak bir nebze de olsun bu tehlikeyi aza indirmektedir." dedi. (İLKHA)

Kaynak: ilkha