İSTANBUL (AA) - Uluslararası Balkan Üniversitesi, üniversitelerin bir önceki eğitim-öğretim döneminde yaptıkları çalışmaları temel alarak oluşturulan "Webometrics Üniversite" sıralamasında, Kuzey Makedonya'da bulunan üniversiteler içerisinde başarı sırasını en çok artıran üniversite oldu.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Balkan Üniversitesi, Webometrics'in her yıl yayınladığı veriler kapsamında, 2022 yılı sıralamasında salgın ve oluşturduğu şartlara rağmen 986 basamak birden yükselerek başarısını artırdı.

Geçen yıllarda Kuzey Makedonya'nın en iyi özel üniversitesi olarak raporlanan Uluslararası Balkan Üniversitesi, Devlet İstatistik Kurumu verilerine göre, Kuzey Makedonya'da en çok tercih edilen vakıf üniversitesi olurken, bu yıl bu başarısını devam ettirmesinin yanı sıra 2022 Webometrics verilerinde de bir önceki yıla göre dünya genelinde 986 basamak birden yükselerek Kuzey Makedonya'da en hızlı yükselen öğretim kurumlarından biri olarak belirlendi.

Her eğitim-öğretim yılında bir önceki yıla göre yeni atılımlar yapan Uluslararası Balkan Üniversitesi, geçen yıl itibarıyla diş hekimliği fakültesi ve hemşirelik yüksekokulu alanlarında da eğitime başladı.

Üniversite, yeni açılan her iki fakülte içerisine "Akıllı Sınıflar Projesi" kapsamında, tüm amfi tiyatro, IT laboratuvarları, sanat atölyeleri, akıllı tahta ve hibrit eğitimi destekleyen kamera ve ses sistemleri gibi yatırımlar yaparak eğitimde yaşanan hızlı değişime ve gelişime de adapte olma yolunda adımlar attı.

2006 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teveccühüyle kurulan Uluslararası Balkan Üniversitesi, bölgedeki ilk dijital kütüphaneye ve büyük bir kompleks içinde yer alacak olan bölgenin en büyük yurt projesine de bu yıl içerisinde başlıyor. Tüm bunların yanında, kaliteli iş gücüne hizmet edecek olan "yapay zeka" lisans bölümü de bu yıl öğrenci kabulüne başlıyor.

- "Uluslararası Balkan Üniversitesinin çok daha yukarılara tırmandığını hep beraber göreceğiz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, yapay zeka çerçevesinde şekillenen rekabetçi dünyanın ihtiyaçlarını karşılamak ve bölgenin bu yöndeki ihtiyaçlarını karşılamak adına böyle bir bölüm açarak öğrenci almaya başlayacaklarını bildirdi.

Kocaeli'de sektöre yön verecek fuar Kocaeli'de sektöre yön verecek fuar

Erdem, üniversiteye olan teveccühün her yıl artmaya, kendilerinin de bu teveccühe karşılık yatırımlara ve yeniliklere devam ettiğini aktararak, şunları kaydetti:

"Uluslararası kuruluşların yapmış olduğu sıralamalardaki yükselişimizin de gösterdiği gibi, zamanla yaptığımız yatırımlar daha da iyi sonuçlar verecek ve Uluslararası Balkan Üniversitesi'nin çok daha yukarılara tırmandığını hep beraber göreceğiz. Türkiye'nin Balkanlarda yüz akı olmaya devam eden Uluslararası Balkan Üniversitesi, kaliteli eğitimde marka olduğu kadar, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde de ön plana çıkarak özellikle üniversite bünyesindeki yeni ve nitelikli akademik kadro ve yayınları ile Türkiye'de ve bölgede adından sıkça söz ettirmektedir. Tüm bunların yanında, altyapıya yapılan yatırımlar, üniversitemizin Balkanlarda akademik yayıncılığın merkezi haline gelmesi, her yıl açılan yeni fakülteler ve programlar ile bizleri takip eden bütün gönüldaşlarımızın yüzlerini ak etmeye devam edeceğiz."