İHH'DAN AFRİKA'DA 80 BİN GÖZ AMELİYATI

İHH, 2007 yılında “Siz görürseniz onlarda görecek” sloganıyla Afrika’da başlattığı katarak kampanyası kapsamında 7 yıl içerisinde tam 80 bin insanın gözüne ışık oldu.

İHH'DAN AFRİKA'DA 80 BİN GÖZ AMELİYATI

İHH'DAN AFRİKA’DA 80 BİN GÖZ AMELİYATI

 

İHH, 2007 yılında “Siz görürseniz onlarda görecek” sloganıyla Afrika’da başlattığı katarak kampanyası kapsamında 7 yıl içerisinde tam 80 bin insanın gözüne ışık oldu.

 

     1,5 milyar nüfusuyla 57 ülke, yüzlerce kabile, bin 500 civarında dil ve kültürlerin barındığı mazlum kıta Afrika, 21. yüzyılda hala yokluk, yolsuzluk, açlık, kuraklık, iç savaşlar ve hastalıklarla boğuşmaya devam ediyor.

     Batı dün 56 bin gemi seferiyle 40-100 milyon arasında insanı köle olarak Avrupa’ya taşırken, bugün de aynı sömürgeci zihniyetini yer altı madenleri, yer üstü kaynakları, bakir tarım arazileriyle bir kez daha acımasızca sürdürüyor.

     İHH İnsani Yardım Vakfı; su kuyuları, okullar, camiler, yetimhaneler ve sağlık projeleriyle Afrika’nın birçok bölgesinde alternatif vicdan siyasetinin temellerini atarak birçok yaraya merhem olmaya çalışıyor.

     7 YILDA 80 BIN AMELIYAT

 

     İHH Yönetim Kurulu Üyesi Osman ATALAY İHH'nın konu ile ilgili kıtada yaptığı çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi; "İHH, 2007 yılında “Siz görürseniz onlarda görecek” sloganıyla Afrika’da başlattığı katarak kampanyası kapsamında 7 yıl içerisinde 13 Afrika ülkesinde 700 bin sağlık taraması gerçekleşirken, 297 bin göz muayene edildi ve 80 bin insanın ameliyatı gerçekleşti.

     2007 yılında Türkiye’den götürdüğümüz 3 doktor 3 hemşire ve 70 koli ilaç ile tıbbi araç gereçlerle Nijer’de bir okulun odasında oluşturulan ameliyathanede başlayan katarak faaliyeti, bugün Afrika’nın 13 ülkesinde 2 hastane, 3 göz kliniğiyle karanlık gözlere ışık olmaya devam ediyor.

     İHH’nın sürdürdüğü katarak kampanyası bir yandan gözlere ışık olurken diğer yandan göz kliniklerinin inşası ve bu vesileyle göz doktorlarının yetişmesini sağlamaktadır. Sudan ve Nijer’de açılan göz hastaneleri ve göz klinikleri yüz binlerce insanın umudu halindedir. 

        KATARAKT NEDİR

     Katarak göz içindeki lensin saydamlığını kaybederek bulanık bir görüntü almasıdır, tedavi edilmediğinde ise körlüğe sebep olmaktadır. 

    Katarak hastalığının sebebi ise yetersiz ve sağlıksız beslenme, temiz su ve hijyen sorunları, sürekli güneşe maruz kalınması sonucundaki UV ışınları ve en önemlisi tedavi imkanlarının yetersizliği de doktorların azlığı, yokluğudur. Afrika’da ortalama 1.5 milyon insana bir göz doktoru düşmektedir.

     1,5 milyar Afrikalının yüzde biri ama iken 10 milyon amanın yarısı katarakt hastası.

Birçok insan 15 dakikalık basit bir ameliyatı olamadığı için hayatını karanlıkta sürdürmeye çalışıyor.    

 

     SİZDE 200 TL'YE GÖRMEYEN BIR GÖZÜ AÇMAK İSTERMİSİNİZ?

     Sizde Afrika katarak kampanyası için sadece 200 TL bağış yaparak, dünyanın diğer ucunda adını, adresini bilmediğiniz bir insanın sadece gözünü değil, karanlık dünyasını da aydınlatmış oluyorsunuz.

     kampanyaya şu şekillerde katılabilirsiniz

 


     1. İHH İnsani Yardım Vakfı merkezine gelerek nakdi olarak yardımda bulunabilirsiniz.
     2. 
Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz.
     3. Bağışınızı, sitemizde yer alan 
banka hesap numaralarına ücretsiz havale ile gönderebilirsiniz.
     4. Bağışınızı, sitemizde yer alan posta çeki hesabına yatırabilirsiniz.
     Ayrıca KATARAKT yazıp 3072'ye göndererek 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

Kaynak: MARDİN İHH İNSANİ YARDIM DERNEĞİ Basın ve Halkla İlişkiler Birimi

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER