Diyarbakır merkezli tefecilik operasyonu: 33 gözaltı

- Tefecilere yönelik 8 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda 33 kişi gözaltına alındı - Zanlıların hesap hareketleri incelendiğinde, örgütün yaklaşık 1 milyar lira haksız kazanç sağladığı tespit edildi

Diyarbakır merkezli tefecilik operasyonu: 33 gözaltı

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır merkezli 8 ilde tefecilere yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda 33 zanlı gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında tefecilik yaptıkları belirlenen 37 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Diyarbakır, İstanbul, Ankara, Adana, Gaziantep, Mersin, Aydın ve Şırnak'ta eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, üçüncü şahıslar üzerinden fason firmalar aracılığıyla örgütlü şekilde tefecilik yaptıkları tespit edilen, aralarında İstanbul'da bir bankanın müdürü ve çalışanının da bulunduğu 33 kişi yakalandı.

Yapılan çalışmalarda, 26 POS cihazı, sanal POS için kullanılan 3 bilgisayar, farklı kişilere ait çok sayıda kredi kartı ile 150 bin liraya el konuldu. Ayrıca POS cihazıyla tefeciliğin yapıldığı tespit edilen 10 iş yeri mühürlendi.

Zanlıların hesap hareketleri incelendiğinde, örgütün yaklaşık 1 milyar lira haksız kazanç sağladığının tespit edildiği belirtildi.

Firari 4 şüphelinin yakalanması için operasyon sürüyor.

- "Diyarbakır'da yaptığımız en kapsamlı POS tefecilik operasyonu"

Operasyonda ele geçirilen malzemeler, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde basın mensuplarına gösterildi.

Gazetecilere açıklama yapan emniyet yetkilisi, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla piyasadaki para hareketlerinin artığını, bu kapsamda vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarmak istediklerini belirtti.

"Tefecilik örgütünü 8 aydır takip ediyoruz. Örgütün başlangıçta ihtiyacı olan veya kimlik bilgilerini başkalarıyla paylaşan kişiler üzerine firma kurduğunu tespit ettik. Birçok kişinin kendi üzerine firma kurulduğundan dahi haberi yok." ifadelerini kullanan yetkili, şunları kaydetti:

"Kurulan firmalar üzerine POS cihazları çıkarılıyor. POS cihazıyla ilgili yasal düzenlemelerden kaçmak için banka çalışanları kullanılıyor. Operasyonda örgüte yardım eden banka çalışanlarını da gördük. POS tefeciliğindeki temel anlayış satışı yapılmayan herhangi bir işlemi sanki satışı yapılmış gibi bir sistem içerisine sokuyorlar. Dolayısıyla bunun sonucunda da satış legal olarak yapılmış gibi gösteriliyor. Operasyonda yüksek derecede faturaların kesildiğini gördük. Kurulan firmalar birbirlerine sürekli fatura kesmiş. Tefeciler polisin yasal takibinden kurtulmak için seyyar şekilde çıkardıkları POS cihazlarını sürekli farklı illere göndermiş. Bir POS cihazında 500 milyar lira, 1 trilyon lira satış yapıldığını tespit ettik. Diyarbakır'da yaptığımız en kapsamlı POS tefecilik operasyonudur."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER