"Küçük Einsteinlar"ın büyük hedefi

- Diyarbakır'da düzenlenen First Lego League Jr. Bilim Fuarı'nda "Küçük Einsteinlar" ödülünü alan Hürriyet İlkokulu öğrencileri bilimde kendilerini geliştirmeyi hedefliyor - Sınıf öğretmeni Selma Balat: - "Şimdiye kadar robotik konusunda bu okulda hangi çocuğa neyi verdiysem çok iyi bir dönüş sağladım" - 8 yaşındaki Cemre Sert: - "İleride astronot olmak istiyorum çünkü uzayda neler olduğunu merak ediyorum"

DİYARBAKIR (AA) - BESTAMİ BODRUK - Diyarbakır'da düzenlenen First Lego League Jr. Bilim Fuarı'nda "Küçük Einsteinlar" ödülünü alan Hürriyet İlkokulu öğrencileri, bilimde kendilerini geliştirmeyi hedefliyor.

Merkez Bağlar ilçesindeki Hürriyet İlkokulu'nun öğrencileri, okul idaresi ve öğretmenlerin desteği ile Diyarbakır'da düzenlenen ve 7 ilden 12 okulun katıldığı First Lego League Jr. Bilim Fuarı'nda "Küçük Einsteinlar" ödülünü aldı.

Ödül sayesinde büyük moral kazanan öğrenciler bilime katkı sunmak için çalışmalarını sürdürmek istiyor.

- "Aralarındaki tek devlet okulu bizdik"

Hürriyet İlkokulu'nda sınıf öğretmeni ve proje koordinatörü Selma Balat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların bilime olan ilgisinin kendisini çok cezbettiğini, bir şeyler yapmak ve üretmek istediklerini belirterek "Öğrencilerim ellerine geçen malzemeleri söküp takıp herhangi bir şey üretebiliyorlardı. Bunu görünce neler yapabiliriz diye düşünmeye başladık." dedi.

Yaptıkları projeleri tanıtmak için çalışmalar yaptıklarını, daha sonra Bilim Kahramanları Derneğinden First Lego League Jr. Bilim Fuarı'na katılmaları için davet aldıklarını ifade eden Balat, "Yarışmaya 7 ilden gelen 12 özel okul katıldı. Aralarındaki tek devlet okulu bizdik. Yarışmada Küçük Einsteinlar ödülünü aldık." diye konuştu.

Dicle Üniversitesince düzenlenen 1. Uluslararası IEEE Robot Yarışmasında da 3 ayrı proje ile birincilikler elde ettiklerini aktaran Balat, projelerin su arıtma ve enerji üretme sistemi, güneş enerjisi ile çalışan araba ve ev tipi klima olduğunu anlattı.

Tek amaçlarının çocuklara bilimi tanıtmak olduğuna işaret eden Balat, "Çünkü verdiğiniz her şeyi kapabiliyorlar. Şimdiye kadar robotik konusunda bu okulda hangi çocuğa neyi verdiysem çok iyi bir dönüş sağladım. Amacımız uluslararası alanda bu başarıları devam ettirmek." değerlendirmesini yaptı.

- "Astronot olmak istiyorum"

Su arıtma ve enerji üretim projelerini geliştirerek ilerleyen zamanlarda düzenlenecek olan yarışmalara da katılmak istediklerini dile getiren 8 yaşındaki Cemre Sert, "İleride astronot olmak istiyorum çünkü uzayda neler olduğunu merak ediyorum. Hayalimi gerçekleştirmem için de büyümem gerekiyor." dedi.

9 yaşındaki Hande Kınık da yaptıkları çalışmayla hem kirli ve tuzlu suları arıtarak hem çevreye katkı sunduklarını hem de enerji ürettiklerini aktardı.

Kınık, amaçlarının ileride kurdukları sistem ile Afrika'da temiz su sıkıntısı çeken insanların imdadına yetişmek olduğunu söyledi.

Muhammet Furkan Demir ve Adar Ekinci de yaptıkları ev tipi klimayı geliştirmek ve yeni icatlar yapmak istediklerini anlattı.

Öğretmenleri tarafından "güneşin kızları" olarak adlandırılan 9 yaşındaki Devran Doğu, Dicle Bozdaş ve Beyzanur Bozan, güneş enerjisi ile çalışan araba prototipini ileride hayata geçirmenin hayalini kurduklarını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER