"Tadı acı çikolata almayın"

- Bayramda ikram için şeker ve çikolata alınırken merdiven altı üretime dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunan sektör yetkililerine göre çikolatada kilogram fiyatı 22-25, şekerde ise 10 liradan düşük ürünlerin içeriğinin kontrol edilmesi gerekiyor - Şölen Çikolata Üst Yöneticisi Elif Çoban: - "Gerçek çikolatanın tadı homojendir, kendine özgü aromasının ağızda uyum içinde dağılması, hızlı erimesi ve yumuşak olması gerekir. Ağızda metal tadı olmamalı ve ağız içinde yağlı, yapışkan kalıntı veya tabaka bırakmamalıdır. Tadı acı olan çikolataları almayın, ürünün taze olmadığının işaretidir" - "Maliyetlerdeki artışa rağmen bayram çikolatası ve şeker fiyatlarına zam yapmadık"

GAZİANTEP (AA) - FERİDE PELİN İNAL - Bayramların vazgeçilmezi şeker ve çikolatalar çarşı pazar raflarını renklendirirken, sektör yetkilileri merdiven altı üretime dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala çarşı ve pazarlarda hareketlilik yaşanıyor. Vatandaşlar bir yandan bayramlık telaşı yaşarken diğer taraftan da ikramlık şeker ve çikolata alışverişi yapıyor.

Şölen Çikolata Üst Yöneticisi Elif Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların çikolata alırken öncelikle ürünün markasına, güvenilirliğine dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Ucuz ve merdiven altı çikolataların gerçek çikolata ile karıştırılmaması gerektiğini bildiren Çoban, üzerinde "kokolin" veya "kakao" kaplı yazan ürünlerin gerçek çikolata olmadığına dikkati çekti.

Çoban, gerçek çikolatanın en belirgin özelliklerinden birinin pürüzsüzlüğü ve yumuşaklığı olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Gerçek çikolatanın tadı homojendir, kendine özgü aromasının ağızda uyum içinde dağılması, hızlı erimesi ve yumuşak olması gerekir. Ağızda metal tadı olmamalı ve ağız içinde yağlı, yapışkan kalıntı veya tabaka bırakmamalıdır. Tadı acı olan çikolataları almayın, ürünün taze olmadığının işaretidir. Mat renkli çikolatalardan kaçının, parlak renkli olanları tercih edin. Çikolatanın ambalajlı olmasına özen gösterin. Çikolatada kilosu 22-25 liradan, şekerde ise kilosu 10 liradan daha düşük ürün olduğunda içeriğini bir kez daha dikkatle inceleyin."

Maliyetlerdeki artışa rağmen bayram çikolatası ve şeker fiyatlarına zam yapmadıklarını dile getiren Çoban, ürünlerini geçen bayramki fiyatlardan satışa sunduklarını kaydetti.

- Bayram şekerine 6 bin 500 istihdam

Çoban, insanlara keyif veren ürünler ürettiklerini, bayramda da ağızları tatlandırdıklarına belirterek, her yıl olduğu gibi bu yıl da ikramlıklarda çok güçlü yenilikler yaptıklarını anlattı.

Mevcut çeşitlere yeni tatlar eklediklerini aktaran Çoban, şu bilgileri verdi:

"Tüketicilerimize, çikolatadan şekere, ikramlıktan hediyeliğe kadar hem damak tadı hem de fiyat segmentleri açısından çok zengin bir portföy sunuyoruz. Ayrıca şunu da eklemek isterim ki bayram dönemlerinde çok ciddi bir biçimde istihdam yaratıyoruz. Bu sene de bayram döneminde sahada aktif olarak çalışacak eleman sayımız 6 bin 500 kişidir. Bayrama günler kala Türkiye’nin dört bir yanında yaklaşık 50 bin noktada görev yapan tüm Şölen çalışanları tüketicilerimizin bayramını şölene çevirmek bilinciyle var gücüyle çalışıyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER