Güllük Göleti hayvancılıkla uğraşanların kazancını artıracak

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığının, yerel üreticiyi desteklemek için Kulp ilçesi Güllük Mahallesi'nde inşa ettiği hayvan içme suyu göletinde başlattığı çalışmalar sürüyor.Belediyeden...

Güllük Göleti hayvancılıkla uğraşanların kazancını artıracak

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığının, yerel üreticiyi desteklemek için Kulp ilçesi Güllük Mahallesi'nde inşa ettiği hayvan içme suyu göletinde başlattığı çalışmalar sürüyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz haziran ayında başlayan gölet çalışmalarının ağustos ayı içinde tamamlanması bekleniyor. Kulp Güllü hayvan içme suyu göleti 11 metre yüksekliğinde, 110 bin metreküp suyu depolayacak.

Hizmete girecek olan hayvan içme suyu göletinden bin 750 büyük ve 20 bin küçükbaş olmak üzere toplam 21 bin 750 hayvan faydalanacak.

Göletin tamamlanıp hizmete girmesiyle birlikte üreticilerin yıllık 25 bin kilogram et ve 41 bin litre süt kaybının önüne geçeceği, 1 milyon lira kazanç elde edeceği bildirildi.

Bu yıl içinde ayrıca, Çınar Ovabağ tarımsal, Tekkaynak, Karalar hayvan içme suyu, Ergani Çakartaşı hayvan içme suyu, Sur ilçesi Sarılar'da tarımsal ve hayvan içme suyu amaçlı kullanılan göletlerde bakım ve onarım çalışmaları da tamamlandı.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER