Halepçe katliamı Midyat'ta kınandı

Midyat ilçesinde Eğitim-Sen Temsilciliği tarafından Halepçe katliamı kınandı.

Halepçe katliamı Midyat'ta kınandı

Eğitim-Sen Temsilciliği tarafından Halepçe katliamı kınandı.

 

Cevat Paşa Camisi önünde bulunan özgürlük ve barış parkında bir araya gelen Eğitim Sen Midyat Temsilciliğine bağlı üyeler, Halepçe katliamı yıl dönümünü kınayarak basın açıklamasında bulundu.

 

Eğitim-Sen Midyat basın sözcüsü Fesih Yeler’in yaptığı açıklamada, 16 Mart 1988'in, insanlığın görmüş olduğu en büyük katliamlardan biri olarak tarihin kara günleri arasındaki yerini aldığını söyledi.

 

Biz Türkiye’de Halepçe Katliamının anma günü olarak bilinen 16 Mart gününü “Kürt Soykırım Günü” olarak tanıma kararının alınmasını ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu soykırımı tanımasını talep ettiklerini ifade eden Yeler, “soykırımda yaşamlarını yitirenlerin yakınlarına ve soykırıma maruz kalmış bir halkın acılarına ortak olmak, onların yas süreçlerini yaşamasına katkı sunacaktır. Enfal Operasyonu kapsamında işlenen suçların soykırım olduğunu bugüne değin Irak ve Irak Federe Kürdistan Bölge Yönetimi, Norveç, İsveç ve İngiltere kabul etmiştir. Ortadoğu’da en çok Kürdün yaşadığı Türkiye’nin de Enfal Operasyonu kapsamında işlenen suçları soykırım olarak tanıması anlamlı ve önemli olacaktır. Bu haklı talebi kabul ettirme yönünde mücadelemiz sürecektir. Enfal Operasyonu kapsamında soykırımda yaşamını yitirenleri anıyor ve bir daha asla diyoruz.”diye konuştu.

 

Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER