Siirt'te zivzik narının ilk hasadı yapıldı

SİİRT (AA) - Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Dişlipınar köyünde zivzik narının ilk hasadı Hasat Günü etkinliği ile yapıldı. Hasat Günü etkinliğine, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, Şirvan İlçe Müdürü Esad Keskin,...

Siirt'te zivzik narının ilk hasadı yapıldı

SİİRT (AA) - Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Dişlipınar köyünde zivzik narının ilk hasadı Hasat Günü etkinliği ile yapıldı.

Hasat Günü etkinliğine, Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, Şirvan İlçe Müdürü Esad Keskin, Zivzik Narı Üreticileri Birliği Başkanı İzzettin Kurum, şube müdürleri, teknik elemanlar ve üreticiler katıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Demirhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, zivzik narının Siirt için önemli bir ürün olduğunu söyledi.

Pervari'den başlayarak Botan Nehri boyunca bulunan güzel ama zorlu bir coğrafyada yetişen Zivzik narı üretiminin zorluğuna ve üreticilerin sorunlarına değinen Demirhan, şöyle konuştu:

"Sulama amaçlı daha önce yapılan yatırımlardan bir kısmını atıl durumda bulduk. Bunları iyileştirmek ve yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Gelenekselleştirmeyi planladığımız Zivzik Narı Hasat Günü ile bereketli bir verim yılı olmasını temenni ediyorum."

Daha sonra ilk narların toplanmasıyla hasat başladı.

Kentte 9 bin dekar alanda üretimi gerçekleştirilen nar üretiminde 12 bin 500 ton verim bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER