Türkiye ve Suriye karşılıklı vizelerin kalması Midyat'ta sevinçle karşılandı.

İlçemizde iki ülke arasında karşılıklı vizenin kaldırılması memnuniyetle karşılandı. Midyat'ta en çok esnafı, tüccarı ve vatandaşı sevindi.

Türkiye ve Suriye karşılıklı vizelerin kalması Midyat'ta sevinçle karşılandı.

Mardin’in Midyat ilçesi iki ülke arasında karşılıklı vizenin kaldırılması memnuniyetle karşılandı. Midyat’ta en çok esnafı, tüccarı ve vatandaşı sevindi. Türkiye ve Suriye de yaşayan akrabalarını ziyaret etmede artık eski günler yaşanmayacak olması sevindirici bulundu. 

            Midyat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yusuf Demirdağ yaptığı açılamada; Türkiye ile Suriye arasında karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasından memnuniyet duyduğunu belirti. Oda Başkanı Demirdağ; “Vize uygulamasının kaldırılması ve iki ülke arasındaki yüksek düzeyli stratejik işbirliği kurulmasına karar verilmesi, Midyat’ta bulunan sanayici, esnaf, tüccar ve vatandaşlarımız için memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye ile Suriye arasında dostluk köprüleri kurulmadan önce bölge olarak çok sıkıntı çekiyorduk. Son yıllarda ikili görüşmelerin olması özellikle sınır illerinde faaliyet gösteren esnafı memnun etti. Çünkü vatandaş vize almak için Anakara’ya kadar gidiyordu. Daha sonra Suriye Gaziantep Konsolosluğunu açtı biraz rahatlattı ama yetmedi. Bundan sonra ise Gaziantep’e gitmesine gerek kalmadan Nusaybin ilçemizden bulunan sınır kapısından geçerek, zaman kaybına ve külfete neden olmadan direk pasaportu ile geçecek.”dedi.

            Nusaybin de yeni yapılacak olan sınır kapısının da bir an önce bitirilmesi için çalışmaların hızlandırılmasını gerektiğini belirten Demirdağ, “Nusaybin sınır kapısı çok yetersiz ve geçişler zamana bağlı olarak çalışma saatleri iyeleştirilmelidir. Zaten yoğunluk bulunuyordu bu yoğunluk artarak devam edecektir. Bu nedenle gün içinde, 10.30–15.00 saatleri arasında sağlanan geçişler yetersiz kalmaktadır. Nusaybin sınır kapısının bir an önce her iki ülke vatandaşının karşılıklı bekleme ve yığılma olmadan sirkülasyon rahat olması için ululusular arası transit geçişlere hazır hale getirilmelidir. Bir an önce sınır kapısının bitirilmesi gerekir. Türkiye -Irak sınırı olan Habur sınır kapısında de geçişler rahatlatacak.”şeklinde konuşmasını sürdürdü.

            Demirdağ, Suriye'de akrabası olan vatandaşlarımız artık sadece bayramlarda veya özel günlerde değil sürekli Suriye'ye gidiş geliş yapacak bu da gerek ulaşım gerekse hizmet sektörünü hareketlendirecek ve sıcak para akışı sağlanacaktır. Tüm bu gelişmelerde en büyük etken Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan'ın Beşar Esat ile görüşmeleridir. Bu bağlamda hükümet yetkililerine de Midyat Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak teşekkür ediyoruz.” Şeklinde konuştu.      

            İş adamı ve tüccar Şeref Mungan ise, sürekli Suriye’ye seyahat ettiğini belirterek vize sorunun kalması güzel bir gelişme ancak sınır kapsının kısıtlı olması, zaman darlığından yığılmalar aratacak ancak; “bu uygulamaya çok sevindik. Nusaybin sınır kapısı belirli saatlerde açık kalması yoğunluğunu daha da artıracağından gidiş ve gelişler çok sorun yaşanacak. Buna da acil çözüm getirilmesi sınır kapınsın sürekli olarak transit geçişlere uygun hale getirilmelidir.”dedi.   

            Türkiye ve Suriye arasındaki 877 kilometre ile en uzun sınır olma özelliğini taşıyor. Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Mardin, Şırnak, Şanlıurfa, Gaziantep ve Hatay il sınırında bulunuyor.

Selahattin EROL ÖNEMLİ NOT  : BU HABER Midyatgazete.com'un ESKİ ARŞİVLERİNDE YAYINLANAN HABERLERDEN BİRİDİR. NOSTALJİ AMAÇLI EKLENMİŞTİR. HABER YAYIN TARİHİ : 01 Ekim 2009, 18:39- www.midyatgazete.com

 

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER