Cengiz Aytmatov Gaziantep'te anılacak

GAZİANTEP (AA) - Eski Tarım Bakanı Sami Güçlü tarafından Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş yazarların hayatlarını tanıtmak amacıyla başlatılan "Anadolu Mektebi" projesiyle bu sene Cengiz Aytmatov anılacak....

Cengiz Aytmatov Gaziantep'te anılacak

GAZİANTEP (AA) - Eski Tarım Bakanı Sami Güçlü tarafından Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş yazarların hayatlarını tanıtmak amacıyla başlatılan "Anadolu Mektebi" projesiyle bu sene Cengiz Aytmatov anılacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle "Doğumunun 90. Yılında Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov" programı düzenlenecek.

Gaziantep'te üç gün boyunca düzenlenecek olan panellerde, 16 şehirden gelecek 40 öğrenci, Cengiz Aytmatov’u değişik yönleri ile anlatacak.

Projeyle, Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş yazarların tüm eserlerinin ve yazar hakkında yazılmış seçkin eserleri, gönüllü olarak okutmak amaçlanıyor.

Mektep, tarihten aldığı güçle ve sorumluluk duygusuyla, Türk kültür ve medeniyetine özellikle son yüzyılda ciddi katkılar sunan yazarlar ışığında, kendini, ait olduğu milleti ve değerler dünyasını tanıyan, emek ve insan merkezli bir hayat anlayışı ile milli ve evrensel bir sorumluluk ruhuna sahip, erdemli, ilkeli, araştıran-sorgulayan, kendisine ve ülkesine aydınlık bir gelecek hazırlamaya çalışan, çok yönlü, yüksek vasıflı ve donanımlı nesillerin yetişmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Etkinlik kapsamında programa katılan öğrenciler, akademisyen ve yazarlarla buluşacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER