Müslümanlar Aşure Günü'nde neler yapmalıdır

Muharrem ayına girmemizle birlikte Müslümanları "aşure" heyecanı sardı... Peki Müslümanlar bu günlerde neler yapmalı? Muharrem Orucu'nun faziletleri nelerdir?

Müslümanlar Aşure Günü'nde neler yapmalıdır
Merhum Mahmud Sami Ramazanoğlu -kuddise sirruh-‘un Aşure Günü’nde nelerin yapılacağına ve bu günün faziletine dair kaleme aldığı kıssa şu şekilde:
 
MÜSLÜMAN AŞURE GÜNÜ NELER YAPMALI 
 
Bu günde eve çeşitli ve bol erzak almak, muhtaçlara tasaddukta, komşu ve akrabaya ikramlarda bulunmak sene boyunca berekete vesile olur. Yine bu günde oruçlu bulunup gecesini de ihya etmenin büyük ecir ve rizay-ı ilahiye sebeb olacağı ifade buyurulmuştur.
 
Yahudilere benzememek için dokuzuncu ve onuncu günleri yahud onuncu ve onbirinci günleri beraber oruç tutulması gerektiği İbn-i Abbas‘dan rivayet edilmiştir.
 
BU GÜNÜN ÖNEMİNE DAİR
 
Er-Ravzu’l-Faık kitabında şu kıssa anlatılır:
 
Bir vakit Basra‘da servet sahibi bir adam vardı. Her senenin aşura gününde Müslüman kardeşlerini evine toplar, sabaha kadar Kur’an okuyarak okutarak geceyi ihya ederler, nerde fakir ve yoksul, kimsesiz varsa buldurur, hepsine tasaddukda bulunur, dul ve yetimlere ikramda bulunur, elinden gelen hayrı fazlasıyla yapardı. Evinin bitişiğinde bir komşusu bulunuyordu ve komşusunun hem anası, hem de kızı senelerden beri yürüyemez vaziyette idiler. Kız, babasına sordu:
 
“Babacığım bu gün nedir? Komşumuz herkesi evine toplayıp bu geceyi Kur’an ve zikirle ihya ediyor?” Babası:
 
“Yavrucuğum, bu gün aşura günüdür, Allah katında bu günün hürmeti büyüktür, ayrıca çok da faziletleri vardır” dedi.
 
Sonra uykuya vardılar. Fakat kız çocuğunun gözüne uyku girmiyordu.Sanki nefesi kesilmiş bir halde huşu’ ve haşyet ile Kur’an’ı ve zikrullah’ı dinliyordu. Kur’an’ın hatim duasını yapdıkları vakit, yüzünü semaya doğru çevirdi ve Allah’a niyaz ederek:
 
“Ey Mevlam! Bu gecenin senin indindeki hürmeti hakkı için, senin rızanı kazanmak için bu gece Kur’an’ını okumak için uyumamış kulların hürmeti için beni şu halimden kurtar, kalbimin kırıklığını sar!” dedi. Daha sözünü bitirmemişdi, o anda afiyet bularak bütün ağrı ve sancılarından kurtularak kalkıp doğruldu. Sabahleyin bu hali görünce şaşıp kalan babası:
 
“Kızım bu nasıl oldu?” diye sordu. O da;
 
“Babacığım, bu gün ile Allah’a tevessül ettim. O da anında bana sıhhatimi ihsan etti” dedi.
 
 Mahmud Sami Ramazanoğlu, Dualar ve Zikirler, Erkam Yayınları.
Kaynak: Yeni Akit - http://www.yeniakit.com.tr/haber/muslumanlar-asure-gununde-neler-yapmalidir-35021.html
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER