Midyat Eğitim-Sen İş Bırakma Eylemi Yaptı

Türkiye genelinde okullarda gerçekleştirilen boykot ve bir günlük iş bırakma protestosu kapsamında Barış ver Özgürlük Parkı önünde eylem yaptı.

Midyat Eğitim-Sen İş Bırakma Eylemi Yaptı

Midyat'ta  Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Temsilciliği, İş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

 

Türkiye genelinde okullarda gerçekleştirilen boykot ve bir günlük iş bırakma protestosu kapsamında Barış ver Özgürlük Parkı önünde eylem yaptı.

 

Sendika önünde toplanan eğitimciler, ellerinde taşıdıkları “Eşit, parasız, bilimsel, laik, anadilde eğitim istiyoruz” yazılı pankart açtı. Taşıdıkları döviz ve pankartlar eşliğinde Barış ve Özgürlük Parkı önüne kadar yürüdü.

 

Burada, yapılan basın açıklamasına HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, HDP Midyat İlçe eş başkanı Harbiye Demir, ilçe yöneticileri ve sendikaya üye öğretmenleri destek vererek eyleme katıldı.

 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası adına açıklama yapan sendika temsilcisi Reşit Aslan, Eğitimdeki sorunları dile getirmek, laik, bilimsel, anadilinde eğitim ve demokratik bir yaşam için bu gün iş bırakma ve aynı zamanda dersleri boykot etme eyleminde olduklarını söyledi.

 

Aslan açıklamasına şöyle devam etti. “Eğitim ve bilim emekçileri sendikası olarak eğitimdeki sorunları dile getirmek, laik, bilimsel, anadilinde eğitim ve demokratik bir yaşam için bu gün iş bırakma ve aynı zamanda dersleri boykot etme eylemindeyiz.Türkiye`de eğitim sistemi ve toplumsal yaşam siyasi iktidarın siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda tekçi, baskıcı ve dayatmacı bir şekilde düzenlenmektedir. Eğitimin bütün kademelerinde pedagoji bilimine tamamen aykırı, bilim Siyasi iktidar, eğitim sisteminde bilimsel ve demokratik değerleri temel almak yerine, farklı din, mezhep ve kimlikleri yok sayan ayrımcı politikaları hayata geçirmektedir.”dedi.

 

Gerçek anlamda eşit, özgür ve laik bir eğitim ancak demokrasinin, eşitliğin, hak ve özgürlükler alanının genişlemesi ve bütün yurttaşların eşit haklar temelinde bir arada yaşaması ile mümkün olduğunu dile getiren Aslan şöyle devam etti: “Hiçbir toplum birbirinin aynı ve tamamen aynı düşünen, aynı inancı paylaşan, aynı değerleri benimsemiş insanlardan oluşmadığına göre, tüm düşünce, inanç ve değerler karşısında tarafsız olması gereken bir devletin, kişisel bir alan olan inanç alanından elini çekmeli, siyasi iktidar inanç alanını kendi çıkarları için istismar etmekten derhal vazgeçmelidir. Yıllardır eğitim sistemini kuşatan sorunların çözülmek bir yana daha da derinleştiği bir dönemde eğitim sisteminin Siyasi iktidarın, eğitimi ve toplumsal yaşamı kendi ihtiyaçları doğrultusunda biçimlendirme çabaları, eğitim sistemini giderek artan bir piyasalaşma sürecine götürmektedir. Bu nedenle Eğitim Sen genel merkezinin almış olduğu karar gereği 9 Şubat Pazartesi`den itibaren nöbet ile ilgili taleplerimiz karşılanana kadar nöbet görevini uygulamama kararıyla ilgili dilekçeyi okul idaresine vererek nöbet Eğitim sen olarak okulların tamamen siyasi iktidarın denetimine girmesi ve egemen ideolojiye teslim edilmesi adımlarına karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi, eğitim alanındaki taleplerimiz karşılanmadığı sürece demokratik mücadelemizi daha da yükselteceğimizi dile getiriyor, Ortak geleceğimizi sahiplenmek ve ortak bir gelecek oluşturmak için tüm kesimleri mücadelemizi sahiplenmeye davet ediyoruz.”diye konuştu.

 

Grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde alandan ayrıldı. 

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: SELAHATTİN EROL

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER