Midyat Eğitim Sen : Kadınlar Günü Resmi Tatil Olsun

Eğitim Sen Midyat Temsilciliği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün resmi tatil olmasını istedi.

Midyat Eğitim Sen : Kadınlar Günü Resmi Tatil Olsun

Eğitim Sen Midyat Temsilciliği her yıl olduğu gibi bu yılda, bayanların yöresel kıyafetler giyerek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Arbanalar eşliğinde yapılan yürüyüşün ardından Barış ve Kardeşlik Parkına gelen  kalabalık grup burada basın açıklaması yaptı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Mensule Yenigün “Biz kadınlar, yüzyıllardır kapitalizme ve kapitalizmin mümkün kıldığı erkek egemenliğe karşı mücadele ediyoruz. Mücadelemizin bugün geldiği yer, haklarımızı alana kadar alanlarda olma kararlılığımız, 158 yıl önce New Yorklu dokuma işçisi kadınların yaşamları pahasına başlattığı isyanın bir mirasıdır. “dedi.

Yenigün’ün açıklamasının satır başları şöyle;

Eşitsizliğiniz fıtratınızdan diyenlere, Sokaklarda yürümemizi ve gülmemizi iffetsizlik addedenlere, Uğradığımız taciz ve tecavüzü etek boyumuzla meşru kılmak isteyenlere, En az üç çocuk doğurmamızı buyuranlara, Cinsel yönelimlerimize ve kimliğimize göre bize ölümü reva görenlere, Tecavüzde rıza arayanlara, Hergün akıllara zarar açıklamalar yaparak kadın katliamlarının, nefret cinayetlerinin, tacizin, tecavüzün ve kadına yönelik her türlü şiddetin sürmesini sağlayanlara karşı her gün büyüyen isyanımızla buradayız ve haykırıyoruz;  Adeta bir kadın mezarlığına dönen bu ülkede 2015 yılının ilk iki ayında 52 kadın katledildi. 12 yıllık iktidarınızda kadın cinayetleri %1400 artış gösterdi. Peki, siz ne yaptınız? Kadını yok saydınız. Kadının adına dahi yer vermeyen bir Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı kadın için politika yapmakla yetkilendirdiniz.

Kadın ve nefret cinayetlerinin, şiddetin ve tecavüzlerin yaygınlığı biliniyor ama gereği yapılmıyorsa, cinayetlerin ve şiddetin azmettiricisi devlettir.AKP biz kadınları toplumsal yaşamdan dışlayarak eve, aile içine hapsetmek istiyor. Başbakanın kadınlara “müjde” olarak sunduğu aile ve dinamik nüfusun korunması programı bir yandan kadınları kamusal alanda ve ücretli emek gücünde annelik görevinin belirlediği çizgilerle var etmeye çalışıyor, diğer yandan sermayenin ana yönelimi olan esnek güvencesiz çalışmayı kadınlardan başlatarak temel çalışma biçimine dönüştürüyor.

Milliyetçilik, ırkçılık ve militarizm kadın düşmanlığını ve şiddeti besler. Savaşlar kadın yoksulluğunu artırır. Ortadoğu’da sürmekte olan bir savaş var. Emperyal güçlerin yeniden dizayn etmeye çalıştığı bu coğrafyada mezhepçi,ırkçı politikalar geliştirilerek halklar birbirine kırdırılıyor.

Bizler, IŞİD vahşetiyle katledilen, tecavüze uğrayan, köle pazarlarında satılan ve yerinden edilen Kürt, Ezidi, Türkmen, Arap ve son olarak Süryani kadınların uğradığı zulme karşı, eril şiddetin her türlüsüne ve savaşa karşı, barışın safında yer alacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz.

AKP’nin oyalama taktikleriyle, seçim süreçlerine heba ettiği, Kürt sorunun çözümünde eşit, adil ve demokratik bir çözümden yana barış için mücadele ederek barışı örgütlemek için çaba göstereceğiz. Demokrasi yerine faşizmi devlet eliyle kurumsallaştıran ve başta kadınlar olmak üzere en temel hak arayışlarını engelleyecek olan güvenlik paketine karşı sokaklarda mücadele etmeye devam edeceğiz.

-Cinsiyet ayrımcılığı da dahil olmak üzere her türlü ayrımcılığa son verecek eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir anayasa hazırlanması için,

-Tüm kadınlara 8 Mart'ın resmi tatil ilan edilmesi için,

-Aile ve sosyal politikalar bakanlığının yerine kadın bakanlığının kurulması için,

-Sendikalaşma ve örgütlenme önündeki yasal ve fiili engellerin kaldırılması için,

-Kadın istihdamında tek seçenekmiş gibi yeniden ısıtılarak önümüze sürülen esnek,güvencesiz,kayıt dışı çalışma yerine güvenceli iş güvenli gelecek için

-Anadilinde eğitim ve kamusal hizmet için

-Sokaklarda katledilmemize neden olacak iç güvenlik paketinin geri çekilmesi için

-Savaşa karşı barışı örgütlemek için, alanlarda olacağız.  Meydanlar, Sokaklar Bizim.” İfadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından arbanalar eşliğinde yapılan mini konserle etkinlik son buldu.

Öte yandan etkinliğe HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Midyat DHP ilçe yönetimi ve partililer de katıldı.

 Kaynak: www.AjansMidyat.com

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER