Midyat'a Göç Eden 2 bin Aileye Nakdi Yardım

Midyat kaymakamlığı, evlerini terk etmek zorunda kalan 2 bin aileye nakdi yardım yaptı.

Midyat'a Göç Eden 2 bin Aileye Nakdi Yardım

Midyat kaymakamlığı tarafından, Nusaybin ve Dargeçit ilçeleri ile Şırnak’ın İdil, Cizre ve Silopi ilçelerinde yaşanan olaylardan dolayı can güvenliği endişesiyle evlerini terk ederek Midyat’a göç edip farklı mahallelerde kiraladıkları evde yaşamlarını sürdüren 2 bin aileye nakdi yardım yapıldı.

 

Dağıtılan yardımlar hakkında konuşan Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, çevre il ve ilçelerden Midyat’a gelen vatandaşlara ödenmek amacıyla 1 milyon 750 bin TL’lik ödenek gönderildiğini belirterek, “Devletimizin bizlere vermiş olduğu imkanlarla biz bunu yapıyoruz. Bu konuda bize verilen imkanlar da çok geniş. İlk etapta yaklaşık 1 milyon 750 bin TL sadece buradaki misafirlerimiz için geldi. Daha da gelecek. Şimdiye kadar bize yaklaşık 2 bin 500 aile müracaat etti. Biz bunların 2 binini değerlendirdik ve ödemelerini yaptık. Geriye kalan 500 ailenin de hane ziyaretleri yapıldı, hesapları açılıyor ve 1 hafta içerisinde de bize müracaat edenlerin ödemelerin tamamı yapılacak.” dedi.

 

Yardım için müracaat eden ailelerin ihtiyaçlarını belirlemek için saha çalışması  yaptıklarını söyleyen Bingöl, “Bize müracaat eden aileler ziyaret ediyoruz. Bizim ziyaret etmediğimiz aile yok. Bire bir alanda, ihtiyaçlarını evlerinde görüyoruz, belirliyoruz. Bu ihtiyaçlara göre de ödeme yapıyoruz. Bu konuda yoğun bir çalışma yapıyor arkadaşlar şuanda. Bunun içinde özel bir birim oluşturuldu. Bu birimde sadece çevre il ve ilçelerden gelen misafirlerimize hizmet verilmekte. Bu birimde şuan 6 tane memur arkadaşımız görev yapmakta ve 4 aracımızda bu kurumda tahsis edilmiş durumda ve sadece bu işle ilgileniyor. Burada yardım talepleri alınmamakta, aynı zamanda kurumlarla ilgili diğer talepleri de kısa vadede değerlendirilmektedir.” diye konuştu.

 

Midyat halkının misafirleri bir emanet olarak gördüğünü söyleyen Kaymakam Bingöl,  “Misafirlerimizin rahat etmesi için gerek Midyat halkı gerekse biz yöneticiler elimizden ne geliyorsa yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Burada kıymetli olan Midyat halkının bu gelen misafirlere evini, yüreğini açıyor olması. Çünkü köylerle birlikte 105 bin nüfuslu bir ilçeyiz. Yaptığımız çalışmalara göre 20 binden fazla çevre ilçelerden gelen misafirimiz var ve bu 20 bin insanı Midyat halkı bağrına bastı. Bu anlamda Midyat halkına çok teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca bizde gerek Midyat’ın yükünü biraz azaltma adına, gerekse gelen bu misafirlerimizin en azından burada kalacakları süre içerisinde bir sıkıntı yaşamamaları için maddi ve manevi her türlü desteği sağlıyoruz. Çünkü biz, onların dezavantajlı olduğunu düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

WWW.MİDYATWEB.COM

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER