Midyat'ta 10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni Yapıldı

Midyat ilçesinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 76. yılında törenlerle anıldı

Midyat'ta 10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni Yapıldı

Mardin’in Midyat ilçesinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 76. yılında törenlerle anıldı.

 

Hükümet Konağı'nda Atatürk anıtı önünde Saat 09.05'te çalınan siren eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Ardından törenler Kocatepe İlkokulu konferans salonunda devam edildi.

 

Törenlere Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, Garnizon komutanı hava kurmay Albay Tevfik Kurnaz, Belediye başkan yardımcısı Tevfik Baysal ve Cumhuriyet başsavcısı İbrahim Bozkurt kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Tarih öğretmeni Mustafa Kızılkaya yaptı.

 

Kızılkaya, yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “her ulusun tahinde onlar için değer ifade eden ve gurur duydukları liderleri vardır. Çok şükür ki bizim tarihimizde böylesi liderlerle doludur. Bizler 600 yıl cihan imparatorluğu olarak bilinmiş bir milletin çocuklarıyız. Dünya tarihinde böylesi uzun süre ayakta kalmayı başaran millet sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. Ancak azda yaşasa çokta yaşasa da mutlaka bütün devletlerin ve yönetim biçimlerinin belirli bir ömrü olmuş sonrada yeni yönetim biçimlerine geçilmiştir. Osmanlı devleti de ömrünü tamamladıktan sonra onu yıkıntılar arasından çekip çıkararak milli, çağdaş, kendi ayakları üzerinde durabilen bağımsız bir devlet kurabilen yetkisine sahip bir dünya liderini çıkarması da gecikmemiştir.”

 

Ardından, garnizon komutanlığı da tank teğmen Uğur Demir Atatürk ün askeri kişiliği ve başarıları konulu konuşmasını yaptı. Öğrencilerin günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okumasının ardından, Atatürk'ün “gençliğe hitabı”e “gençliğin ata”ya cevabının ardından, Atatürk oratoryosu seslendirildi.

 

Okullar arası düzenlenen  "Atatürk ve 10 Kasım" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesi ile devam etti.

 

Atatürk’ün sevdiği türkülerin seslendirmesinin ardından anma töreni sona erdi.

 

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER