Midyat'ta Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Anıldı

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Midyat Temsilciliği Üç Fidanı Andıklarını açıklayan yazılı basın açıklamasında bulundu.

Midyat'ta Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan Anıldı

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Midyat Temsilciliği Üç Fidanı Andıklarını açıklayan yazılı basın açıklamasında bulundu.

 

Midyat Eğitim İş Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Çelik, Genel Sekreter Abidin Gümüş, Örgütleme Sekreteri Zeynep Bülbül, Eğitim Sekreteri Kubilay Doğan, Mali Sekreter İhsane Karataş, Hukuk Sekreteri M. Fevzi Çamlı ve Basın Yayın Sekreteri Mehtap Yılmaz imzalı yazı basın açıklaması yapıldı.

 

Yayımlanan yazıda, “Son nefeslerinde dahi “Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi” diyen "Tam Bağımsız Türkiye" şiarını belleklere kazıyan, 68'in devrimci gençlik liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı 6 Mayıs 1972'de idam edilişlerinin 43. yıldönümünde saygıyla anıyoruz. Türkiye bugün Samsun'dan Ankara'ya Mustafa Kemal Yürüyüşü düzenleyen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının önemini daha iyi anlamaktadır.”

 

Açıklamanın devamında ise şöyle yazıldı:

 

“İşçi, köylü, gençlik ve aydınlarımız emperyalizme karşı “Tam Bağımsız Türkiye” hedefinde kol kola girmişti. Emperyalizm ve işbirlikçilerinin korkulu rüyası gerçekleşmeye başlamıştı. İlan edilen sıkıyönetimler, medyada karalama ve iftiralar ve ardından 12 Mart faşist darbesi… Sıkıyönetim mahkemelerinde kararı emperyalist odaklarca önceden verilmiş yargılamalar ve idam cezası… Sanıyorlardı ki bu üç fidan korkacak, özür dileyecek, af dileyecek. Sanıyorlardı ki bu üç devrimcinin idam sehpasında dizleri titreyecek. Ama titreyen cezaevinin duvarlarında yankılanan “Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye!” sesini duyan cellâtlar, idam kararını verenler oldu. İşbirlikçiler her gün uykularından bu sesle irkilerek uyandılar.

 

Denizlerin idamının ne anlama geldiği bugün Türkiye’de daha da anlam kazanıyor. Devrimci gençlik hareketinin o dönemde istediği: Emperyalistlerin tahakkümünden kurtulmuş, kendi halkının iradesiyle yönetilen bir Türkiye’dir. Yani “Tam Bağımsız ve Demokratik Türkiye”.  Denizlerin idam kararıyla aslında idam fetvası verilen “Bağımsız Türkiye Özlemi”dir.

Eğitim-İş, 6 Mayıs 1972'de darağaçlarındaki son soluklarında bile “Tam bağımsız Türkiye” diye haykıran üç fidanın devrimci düşüncelerini ilk gün sıcaklığında yüreklerde, bilinçlerde ve  vicdanlarda yaşatmaya devam edecektir. Deniz Gezmiş ve arkadaşları “Tam Bağımsız Türkiye” inancını Mustafa Kemal Atatürk’ten, Cumhuriyet devriminden almışlardır. “Biz bağımsızlık istiyoruz dediğimiz zaman, tam bağımsızlık istediğimizi herkesin anlaması gerekir” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gittiğini Deniz Gezmiş yargılaması sırasında da şu sözleriyle açıklamıştır: “ Bu memlekette Mustafa Kemal’e gerçekten sahip çıkanlar varsa onlar da bizleriz. 35 milyon metrekare vatan toprakları işgal altındayken, bizim milli bütünlüğü bozmakla suçlanmamız gülünçtür. Onların sevdası bizim sevdamızdır. ‘Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye!’ “

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER