Midyat'ta Süryaniler 100. Yılında 100 Saatlik Açık Grevine Başladı

Süryaniler, Midyat’ta 100. Yıl için 100 saat (4 gün) sürecek olan açlık grevine başladılar.

Midyat'ta Süryaniler 100. Yılında 100 Saatlik Açık Grevine Başladı

Midyat ilçesinde Süryaniler soykırım olarak nitelendirdikleri Sayfo olaylarının 100. yıldönümünde, 100 saatlik açlık grevine başladı.

 

Osmanlı'nın Ermeni ve kendilerini katlettiğini ileri süren Süryaniler, Sayfo 1915 yazılı tişörtlerini giyerek, ölenlerin anısına yapılan saygı duruşunun ardından eyleme başladı. 

 

Sayfo Komitesi'nin düzenlediği açık grevi, Süryani Dernekler Federasyonu (SÜDEF) lokalinde yapılan basın açıklaması ile başladı. Işıklar Mahallesi'ndeki Süryani Dernekleri Federasyonu binasındaki eyleme, 30 Süryani dönüşümlü olarak katıldı.

 

  HALKIMIZI KÖKÜNDEN YOK ETMEK İSTEDİLER

  Salonda soykırıma ait olduğu iddia edilen fotoğraflar sergilenirken, komita başkanı Simon Poli, Süryanice yaptığı açıklamanın ardından, Süryani Kadın Merkezi Başkanı Aynur Özgün bir konuşma yaptı.

 

Özgün, "Bugün Midyat’ta 4 gün, 100 saat sürecek olan açılık grevimiz başladı. 1915 soykırımında 500 binden fazla Süryani'nin soykırımdan geçirilmesi ve katledilenleri anmak amacıyla açlık grevine girdik. 1915 soykırımı 100 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu tarafından halkımıza, Ermeni halkına, Rum Pontus halkına gerçekleştirilen bir soykırımdır. Bu soykırımda yaşanan tahribatlarda, milyonlarca Hristiyan öldürülmüş, mal mülklerine el konulmuş ve yerlerinden göç ettirmiştir. Bugün Türkiye’ye baktığımızda, halkımızdan Süryani, Ermeni ve Rum Pontus halkından yok denecek kadar halk var burda. Bu katliamın kırımın bu soykırımın bir neticesi olarak görüyoruz. Çünkü halkımızı kökünden yok etmek istediler. Bu soykırımın anlamı da bu şekildedir" dedi.

 

  SOYKIRIM BUGÜN DE İNKAR EDİLİYOR

  Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 yıldır gelen iktidarlarla birlikte, bu soykırımın inkar edildiğini ve gerçeklerle yüzleşilmediğini öne süren Özgün, "Bizim talebimiz, bu eylemimiz ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti'nin bu soykırımı, Seyfo'yu kabul etmesi ve bu soykırım ile yüzleşmesi gerektiğidir. Çünkü biz Türkiye’de yaşayan değişik halklar, etnik inançlar, dinler olarak, bu soykırımın kabul edilmesinin yanında, bütün halkların kardeşlik, barış içerisinde yaşayabileceğini inancını yaşıyoruz. Midyat’ta yapılan bu açlık grevi bizim için çok önemlidir. Çünkü Turabdin’de bu coğrafya da yüz binlerce Süryani halkı yaşamaktaydı. Burada 1914-1915 yıllarında gerçekleştirilen soykırım ve katliamla suçsuz insanlar katledilmiştir" diye konuştu.

 

  BU EYLEM KARDEŞLİĞE VESİLE OLACAK

  Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı ve 100. Yıl Seyfo Komitesi üyesi Evgil Türker ise, bugün burada yaşayan Süryanilerin, ya ninesi ya dedesi veya amcasının olaylarda şehit düştüğünü savundu. Türker, şöyle konuştu:

 

  "1914 Ekim ayında Osmanlı İmparatorluğu İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından alınan ferman kararı genel Hristiyanları kapsamaktaydı. Belki Ermenilerin silahlı güçleri vardı, komitacıları vardı, mücadeleleri vardı, planları vardı, stratejileri vardı ama Süryanilerin ne bir örgütlülüğü vardı, ne böyle bir çalışması vardı, ne de böyle bir hazırlıkları vardı. Seyfo 1915 yılında başladığı zaman bundan haberleri yoktu. Burada yaşayan komşularımız buna anlam vermeleri gerekiyor. İster Mahallemiler olsun, ister Kürtler olsun, ister diğer halklar olsun bu noktayı iyi düşünmeleri gerekir ki kendileri de biliyorlar, kendileri de ferman yılı işte bu Seyfo dediğimiz soykırım yıldır. Ben inanıyorum bu eylemimiz kardeşliğe vesile olacaktır. Bir birimizi daha iyi anlamamıza vesile olacaktır. Bir birimize saygıda daha fazla duyacağız."

 

Yapılan açıklamaların ardından, 4 gün sürecek olan 100 saatlik Seyfo orucu başlatıldı. Aileleri ile birlikte katılan Süryaniler, Seyfo 1915 yazılı tişörtlerini giyerek eylemlerine devam etti.

 

  Eylem 4 günün sonda yapılacak basın açıklaması ile son bulacak.

  

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER