Midyat'taki Suriye Ve Iraklı Öğrencilerin Karne Sevinci

Midyat’taki konaklama tesisinde misafir edilen Suriyeli ve Iraklı öğrenciler, çadır kentteki okullarında karne sevinci yaşadı.

Midyat'taki Suriye Ve Iraklı Öğrencilerin Karne Sevinci

Kaymakam Bingöl, Suriyeli ve Iraklı öğrencilerle birlikte karne sevincini yaşadı

 

 

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Mardin’in Midyat’taki konaklama tesisinde misafir edilen Suriyeli ve Iraklı öğrenciler, çadır kentteki okullarında karne sevinci yaşadı.

 

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) koordinesinde Midyat Işıklar Mahallesi Geçici Konaklama Tesisi'ndeki çadır kentte yerleştirilen, Irak ve Suriye'de yaşanan çatışmalardan kaçarak yerleştirilen mülteci öğrencilerin karne sevinci görülme değerdi.

 

Midyat Kaymakamı Bingöl: “Sizler için en iyi koşullarda barınma, eğitim ve sağlık görebilmeleri için elimizden gelen bütün çalışmaları seferber ediyoruz.”dedi.

 

Yaklaşık 7 bin Suriyeli ve Iraklının kaldığı çadır kentte eğitim gören 936 Suriyeli ve 655 Iraklı öğrenci için okul binası önünde karne dağıtım töreni düzenlendi.

 

Törene, Çadırkent komisyon üyesi Mehmet İsa Kurnaz, Midyat İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Abdulkadir Altay, Şube Müdürü Yusuf Günay, AFAD ve Çadırkent yönetimi Suriyeli ve Iraklı öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

Törende konuşan Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, savaşın başladığı ilk günden beri Suriyelileri ve Iraklılara misafirlerle alakalı hayal edemediğimiz günler olduğunu ve şimdide onları misafir ettiklerini söyledi.

 

Suriyeli Arapları ve Iraklı Ezidileri misafirler için tüm imkânları seferber ettiklerini belirten Bingöl, “Sizler için en iyi koşullarda barınma, eğitim ve sağlık görebilmeleri için elimizden gelen bütün çalışmaları seferber ediyoruz. Bu anlamda, burada eğitim görmelerini sağlayan ve bu günlere getiren başta bizim yöneticilerimiz, çalışanlarımız ve kendi içlerinden gönüllü olarak hizmet edenlere çok teşekkür ediyorum. Bizim için bu kamptaki kardeşlerimizin olmazsa olmazı sağlıkları ve eğitimleridir. Şükürler olsun ki bu iki konuda da öğrencilerimizin de velilerimizin de durumu çok çok iyi. Bu anlamda bu imkânları bize sunan bize bu hizmeti sunma fırsatı veren devletimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bu insanlar bize Allah’ın bir emaneti biz bu insanlara hizmeti bir imkân olarak görüyoruz. Ben kendimi Türkiye’de en şanslı idarecilerinden biri olarak görüyorum.”dedi.

 

Çadırkentte eğitimden sorumlu Alaaddin Alkan’da şu bilgileri verdi: “Kampta, 936 Suriyeli ve 655 Iraklı toplam da Bin 591 öğrenci öğrenim görüyor. Öğretmen olarak ta 60 Suriyeli, 42 Iraklı ve 4 Türk öğretmen toplamda 106 öğretmen görev yapıyor. Eğitimleri ülkelerindeki müfredatlarının yanında Türkçe dersleri verilmektedir.”dedi.

 

Iraklı okul Müdürü Davut Murat ise Türkiye'ye Cumhuriyetine sığındıkları günden bu yana ve eğitim, öğretim, konusunda verilen desteklerden dolayı teşekkürlerini ifade ederek, Türk idareci ve halkına şükranlarını ilettiklerini söyledi.

 

Tören daha sonra Suriyeli ve Iraklı öğrencilere çeşitli hediyeler verilerek karneleri dağıtıldı.

 

Karnelerini alan öğrencilerin sevinçleri yüzlerine yansıdı.

 

 

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER